«Հրապարակ». Ինչո՞ւ է մտափոխվել Դավիթ Տոնոյանը.  Քննիչ հանձնաժողովի նիստն անցնելու է փակ ֆորմատով
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեկուկես տարի կալանավորված պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի 2 նիստի կմասնակցի՝ օգոստոսի 1-ին և 2-ին։ Տոնոյանը խորհրդարան է ժամանելու քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների ուղեկցությամբ։ Ըստ մեր աղբյուրի՝ նիստն անցկացվելու է փակ ֆորմատով, առցանց չի հեռարձակվելու, ինչպես եղավ վարչապետ Փաշինյանի մասնակցության ժամանակ։
Մինչդեռ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ավելի վաղ մեզ հայտնել էր, թե Տոնոյանի հետ համաձայնեցնելուց հետո կորոշեն՝ նիստը անցկացնել բաց, թե փակ ձևաչափով։ Սա նշանակում է, որ նախկին նախարարը դեմ չէ փակ ձևաչափին։ Սակայն մինչև Փաշինյանի՝ հանձնաժողով գնալը, Տոնոյանն իր մասնակցության համար պայման էր դրել, թե կգա այն ժամանակ, երբ Փաշինյանը ներկա գտնվի, իսկ նիստը լինի բաց։ Գուցե մտափոխվել է Փաշինյանի մասնակցությունի՞ց հետո։ Ոմանք չեն բացառում, որ այսպիսով նա փորձում է մեղմել իր նկատմամբ իշխանությունների վերաբերմունքը և առճակատման չգնալ Փաշինյանի հետ»։

«Грапарак»: Заседание следственной комиссии с участием Давида Тонояна пройдет в закрытом режиме
Газета «Грапарак» пишет, что находящийся уже полтора года под стражей бывший министр обороны Давид Тоноян примет участие в 2 заседания следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны – 1 и 2 августа. Тоноян придет в парламент в сопровождении сотрудников уголовно-исполнительного учреждения.
«Как передают наши источники, заседание пройдет в закрытом режиме, без прямой трансляции, как было в случае с премьер-министром Николом Пашиняном.
Между тем, председатель комиссии Андраник Кочарян ранее сообщил, что решение о том, в каком формате пройдет заседание – открытом или закрытом, будет принято после согласования с Тонояном. Однако до прихода Пашиняна в комиссию, Тоноян выдвинул условие: примет участие в заседании комиссии, если на нем будет присутствовать Пашинян, а заседание будет открытым. Возможно, он передумал после участия Пашиняна. Некоторые не исключают, что тем самым он пытается смягчить отношение властей к себе и не идти на конфронтацию с Пашиняном», - пишет газета.