Ադրբեջանը կազմակերպել և իրականացրել է գործողություններ, որոնք ուղղված են Արցախի հայ  բնակչությանը ոչնչացնելուն. միջազգային ահաբեկչության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ
28/07/2023 18:20
Ադրբեջանը կազմակերպել և իրականացրել է գործողություններ, որոնք ուղղված են Արցախի հայ բնակչությանը ոչնչացնելուն. միջազգային ահաբեկչության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը միջազգային բարդություններ հրահրելու, Արցախի Հանրապետության ներքին վիճակն ապակայունացնելու նպատակով խախտել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահների միջև կնքված եռակողմ հայտարարության 6-րդ  կետի պահանջները, ըստ որի՝ Ադրբեջանը երաշխավորում է երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների երթևեկության անվտանգությունը Լաչինի միջանցքով, այս մասին հայտարարություն են տարածել Արցախի Հանրապետության դատախազությունից:
«Այնուհետև, անտեսելով և չկատարելով ՄԱԿ-ի Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանի «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» շրջանակներում 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ, որը վերահաստատվել է նույն Դատարանի 06.07.2023թ. որոշմամբ, 2023թ հունիսի 15-ից ամբողջովին արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ թույլ չտալով կենսական ապրանքների, դեղորայքի, սննդամթերքի և այլ անհրաժեշտ ապրանքների, այդ թվում՝  2023թ. հուլիսի 27-ին ՀՀ-ից ուղարկված շուրջ 400 տոննա մարդասիրական բեռների մուտքը Արցախի Հանրապետություն՝ այդ կերպ Արցախի Հանրապետության տարածքում  կազմակերպել և իրականացրել է այլ գործողություններ, որոնք ուղղված են Արցախի Հանրապետության հայ  բնակչությանը ոչնչացնելուն, որն էլ առաջացրել է ԱՀ Մարտակերտ քաղաքում մանկահասակ երեխաների մահ, ինչպես նաև մանկածնության խոչնդոտներ և այլ ծանր հետևանքներ:
Նկարագրված դեպքի առթիվ 28.07.2023թ. հարուցվել է քրեական գործ՝  ԱՀ քրեական օրենսգրքի 415-րդ հոդվածի 1-ին մասով /Միջազգային ահաբեկչությունը/  նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով:
Գործի մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունը և դատավարական ղեկավարումն իրականացնում է  ԱՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված և ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների գործերով բաժինը»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Азербайджан организовал и осуществил действия, направленные на уничтожение армянского населения Республики Арцах – прокуратура Арцаха
28/07/2023 20:25
Военно-политическое руководство Азербайджанской Республики с целью провоцирования международных проблем, дестабилизации внутренней обстановки в Республике Арцах нарушило требования пункта 6 трехстороннего заявления, подписанного между премьер-министром Республики Армения, президентами Азербайджанской Республики и Российской Федерации 9 ноября 2020 года, согласно которому Азербайджан гарантирует безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору, говорится в  заявлении прокуратура Республики Арцах.
«Далее, игнорируя и не выполняя решение Международного Суда ООН в Гааге от 22 февраля 2023 года в рамках «Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации» о разблокирования Лачинского коридора, которое подтверждено решением этого же суда от 6 июля 2023 года, Азербайджан 15 июня 2023 года полностью перекрыл Лачинский коридор, препятствуя ввозу в Республику Арцах товаров первой необходимости, медикаментов, продуктов питания и других необходимых товаров, в том числе около 400 тонн гуманитарного груза, отправленного из Армении 27 июля 2023 года, тем самым организовал и осуществил на территории Республики Арцах другие действия, направленные на уничтожение армянского населения Республики Арцах, повлекшие гибель малолетних детей в городе Мартакерт Республики Арцах, а также препятствия к деторождению и другие тяжелые последствия.
В связи с данным фактом 28.07.2023г. возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 415 Уголовного кодекса Республики Арцах /Международный терроризм/.
Надзор за законностью досудебного производства по уголовному делу осуществляет Управление по делам о преступлениях против человечности и общего характера Генеральной прокуратуры Республики Арцах», - говорится в сообщении.