2023 թվականի հուլիսի 27-ին դատախազի որոշումներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել հոր և որդու՝ Ա.Ս.-ի և Ս.Ս.-ի, (Արմեն և Սերգեյ Սմբատյաններ՝ խմբ.) ինչպես նաև գործարար Ա.Պ.-ի նկատմամբ:
ՀՀ Գլխավոր ֆատախազությունից հայտնում են, որ քրեական վարույթով պարզվել է, որ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա.Ս.-ն, վերջինիս որդի, դիրիժոր Ս.Ս.-ն և գործարար Ա.Պ.-ն 2012 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացրել են 800 մլն դրամ արժողության «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու կեղծ ներդրումային ծրագիր և խարդախությամբ հափշտակել «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված, Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով, 166 մլն 103 հազար դրամ արժողությամբ հողամասը:
Մասնավորապես՝ Ա.Ս.-ն իր որդի Ս.Ս.-ի անվամբ գործարարական գործունեություն չծավալելու պատրվակով, իր ազգական Հ.Ա.-ին համոզել է Ս.Ս.-ի համար հիմնադրել «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերությունը, ինչից հետո Հ.Ա.-ն և 2012-2016 թվականներին ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Հ.Պ.-ի մտերիմ Գ.Դ.-ն 2012 թվականի փետրվարի 17-ին հիմնադրել են «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերությունը: Հիմնադրումից 4 օր անց՝ 2012 թվականի փետրվարի 21-ին, Ընկերության տնօրեն Ն.Կ.-ի կողմից Երևանի քաղաքապետին է ներկայացվել ներդրումային ծրագիր, որով առաջարկվել է Հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012 թվականին գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք ճանաչվելու կապակցությամբ «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու համար «Սոխոսենթր» ընկերությանը տրամադրել Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով հողամասը: Ընկերությունը պարտավորվել է 800 մլն դրամ ներդրումային ծավալ ունեցող «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցումից բացի, իրականացնել նաև 102 մլն դրամի լրացուցիչ մակերեսի կառուցապատման աշխատանքներ՝ «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի պայմանները բարելավելու նպատակով:
Երևանի քաղաքապետը եզրակացություն ստանալու համար ՀՀ մշակույթի նախարար Հ.Պ.-ին է հասցեագրել առաջարկված ներդրումային ծրագիրը, որին ի պատասխան՝ Հ.Պ.-ն, տեղեկացված լինելով «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության կողմից հողատարածքը ոչ ուսումնական նպատակով օգտագործելու և դրա վրա բազմաֆունկցիոնալ շենք կառուցելու իրական մտադրության մասին, չի առարկել ներկայացված ներդրումային ծրագրի դեմ:
Նշված ծրագրին իր համաձայնությունն է տվել նաև «Երևանի Պ.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ը՝ ի դեմս տնօրեն Մ.Կ.-ի, որն իր հերթին հանդիսացել է «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ն.Կ.-ի եղբայրը:
Արդյունքում՝ ՀՀ կառավարության 2012 թվականի հուլիսի 26-ի N 1052-Ա որոշմամբ, հաստատվել է վերոնշյալ ծրագիրը: Կառավարության որոշման 3-րդ մասի 1-ին կետով ՀՀ մշակույթի նախարար Հ.Պ.-ն լիազորվել է հողամասի ու կաթսայատան նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցման և «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցման իրականացման պարտավորություններն ապահովելու նպատակով կնքել գրավի պայմանագիր (որպես գրավի առարկա նախատեսվել է Կողբացի 36 հասցեում գտնվող 300 քմ մակերեսով հողամասը և 35.3 քմ մակերեսով կաթսայատունը` մինչև նշված աշխատանքների ավարտն ու Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով շահագործման հանձնելը):
Այնուհետև, ՀՀ մշակույթի նախարար Հ.Պ.-ն, իր ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելով, 2012 թվականի դեկտեմբերի 3-ին «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության հետ կնքել է «Գույքի օտարման և գրավի» և «Գլխավոր կապալի» պայմանագրեր՝ դրանցում դիտավորությամբ չներառելով Կառավարության որոշմամբ սահմանված գլխավոր ներդրումային պարտավորությունը, այն է՝ «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության կողմից «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու ներդրումային ծրագրով սահմանված 800 մլն դրամի պարտավորության կատարումը: Արդյունքում՝ Հ.Պ.-ն «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության բաժնետերերին հնարավորություն է տվել առանց նշված պարտավորության կատարման՝ 2016 թվականի նոյեմբերի 3-ին գրանցել ընկերության սեփականության իրավունքը Երևան քաղաքի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ՝ պետությանը պատճառելով 966 մլն 103 հազար դրամի գույքային վնաս:
Հսկող դատախազի 2023 թվականի հուլիսի 27-ի որոշումներով՝ Ա.Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության կազմակերպիչ), Ս.Ս.-ի նկատմամբ՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն) և Ա.Պ.-ի նկատմամբ՝ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն):
2023 թվականի հուլիսի 29-ին Ա.Ս.-ն և Ս.Ս.-ն ձերբակալվել են: Միջոցներ են ձեռնարկվում Ա.Պ.-ին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Задержаны Армен и Сергей Смбатяны – прокуратура Армении
Бывший посол Армении в Израиле Армен Смбатян и его сын, главный дирижер Государственного симфонического оркестра Сергей Смбатян, а также предприниматель А.П задержаны по подозрению в мошенничестве, сообщает генпрокуратура Армении.
Отмечается, что решением прокурора, 27 июля 2023 года возбуждено уголовное производство в отношении отца и сына – А.С. и С.С., а также предпринимателя А.П.
«В рамках уголовного производства установлено, что Чрезвычайный и Полномочный посол А.С., его сын, дирижер С.С. и предприниматель А.П. представили в 2012 году правительству Армении фиктивную инвестиционную программу для строительства многофункционального комплекса "Мир книги" стоимостью 800 млн драмов и мошенническим путем присвоили предоставленный в безвозмездное пользование ГНКО "Ереванская средняя музыкальная школа им. П. Чайковского" земельный участок площадью 300 кв. м стоимостью 166 млн 103 тысяч драмов.
В частности, А.С, под предлогом неосуществления деловой деятельности его сыном С.С., уговорил своего родственника Х.А. основать для С.С. ООО "Сохосентр", после чего Х.А. 17 февраля 2012 года вместе с родственником занимающей должность министра культуры А.П. неким Г.Д. основали компанию "Сохосентр". Через 4 дня после этого, 21 февраля 2012 года, со стороны директора компании Н.К был мэру Еревана представлен инвестиционный проект, согласно которому для строительства многофункционального комплекса "Мир книги" предлагалось предоставить ООО "Сохосентр" земельный участок площадью 300 кв. м на ул. Кохбаци. Компания обязалась кроме строительства многофункционального центра "Мир книги" в рамках инвестиционной программы на 800 млн. драмов осуществить также работы по застройке дополнительной площади для улучшения условий ГНКО "Ереванская средняя музыкальная школа им. П. Чайковского".
Мэр Еревана для предоставления заключения направил предложенную инвестиционную программу министру культуры Армении А.П, которая в ответ, зная об использовании компанией "Сохосентр" земельного участка не в учебных целях и реальном намерении построить на этом месте многофункциональное здание, не возражала против предложенной инвестиционной программы.
Свое согласие на указанную программу дал также директор музыкальной школы имени Чайковского М.К., который является братом директора компании "Сохосентр" Н.К.
В результате, решением правительства Армении от 26 июля 2012 года вышеуказанная программа была утверждена. Согласно пункту 1 части 3 решения правительства, министр культуры А.П была уполномочена для передачи права собственности на земельный участок и котельную и обеспечения обязательств по строительству многофункционального комплекса "Мир книги" заключить договор займа. Затем министр культуры Армении А.П., использовав свои служебные обязанности во вред государству, 3 декабря 2012 года заключила с ООО "Сохосентр" договора об отчуждении имущества и залоге и главном подряде, умышленно не включив в них установленное правительством главное инвестиционное обязательство – выполнение обязательства в размере 800 млн. драмов, установленного инвестиционной программой по строительству многофункционального комплекса "Мир книги", в результате чего государству причинен имущественный ущерб в размере 966 млн 103 тысяч драмов.
Решением надзорного прокурора А.С. предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-178 (организация мошенничества в особо крупном размере), С.С. – по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество в особо крупном размере) и А.П. – по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество в особо крупном размере) Уголовного кодекса Армении.
29 июля 2023 года А.С. и С.С. задержаны. Предпринимаются меры для обнаружения А.П.», - говорится в сообщении.