Ես չգիտեմ՝ ինչպես մեկնաբանել Հայաստանին ամբողջ կյանքում ծառայած, ՀՀ-ի անունն ու համբավը բարձր պահած մարդկանց հետապնդումը. Փաստաբան
31/07/2023 12:00
Արմեն և Սերգեյ Սմբատյանների պաշտպան Երվանդ Վարոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Արմեն Սմբատյանի և Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Սերգեյ Սմբատյանի կողմից 10 տարվա վաղեմությամբ «ահասարսուռ խարդախությանը» մասնակից լինելու, 3 տարի արդեն քննվող վարույթով նրանց ձերբակալելու մասին դատախազության տարածած հաղորդագրությունից հետո բազմաթիվ զանգեր եմ ստանում լրագրողներից, ընկերներից, պարզապես սրտացավ անծանոթ քաղաքացիներից՝ կատարվողը մեկնաբանելու խնդրանքով։
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, ես փաստաբան եմ, իրավաբան եմ, ես չեմ կարող մեկնաբանել ձեզ հրամցվող իրավական շիլափլավը։ Ես չգիտեմ՝ ինչպես մեկնաբանել երևակայության բոլոր սահմաններն անցած «խարդախության» մասին չափածո ստեղծագործությունը, որտեղ անգամ իբր որպես վնաս հաշվարկված 166 միլիոն դրամը էկվիլիբրիստիկ հնարքով ներկայացվում է 966 միլիոն թվի տեսքով, հավանաբար, ավելի ահասարսուռ տեսք տալու համար ստեղծագործությանը։ Ես չգիտեմ՝ ինչպես մեկնաբանել հանցագործության հետ կապ չունեցող մի պատմություն, որին պաշտպանյալներս առհասարակ չեն առնչվել։
Ես չգիտեմ՝ ինչպես մեկնաբանել Հայաստանին ամբողջ կյանքում ծառայած, Հայաստանի անունն ու համբավը բարձր պահած, ստեղծագործող տաղանդավոր մարդկանց հետապնդումը, այսօր ախշարհի բեմերում որպես Հայաստանի ներկայացուցիչ մեծ ներկա ու ապագա ունեցող ամենավառ փայլող աստղերից մեկի կարիերային ուղղված հարվածը, երբ անգամ չեմ պատկերացնում, թե ինչը կարող է լինել այս ամենի պատճառն ու իմաստը։
Այնուամենայնիվ, հույս ունեմ, որ ցանկացած աբսուրդ ինչպես սկսվում է, այնպես էլ ավարտվում է։ Իրավական զինանոցում առկա բոլոր հնարավոր միջոցներով խնդիրը բարձրացվելու է հնարավոր բոլոր ատյաններում, վաղ թե ուշ արդարությունը վերականգնվելու է։

Yervand Varosyan, the Defender of Armen and Sergey Smbatyans, wrote on his Facebook page։
After the announcement by the prosecutor's office about the involvement of the Honored Worker of Art of the Armenian SSR, Armen Smbatyan, and the Honored Artist of the Republic of Armenia Sergey Smbatyan, in a 10-year-old "terrible fraud" and their arrest in the proceedings under investigation for 3 years, I receive many calls from journalists, friends, and simply compassionate strangers with a request to comment on the situation.
Dear compatriots, I am an advocate and a lawyer, I cannot comment on the legal mess presented to you. I don't know how to interpret the “verse” about the "fraud" that has crossed all the boundaries of imagination, where even the 166 million AMD, allegedly calculated as damage, is presented in the form of 966 million with the help of an equilibristic trick, probably to make the “verse” sound more terrifying. I do not know how to comment on a story that has nothing to do with crime, and that my defendants had nothing to do with. I do not know how to interpret the persecution of talented and creative people who have served Armenia all their lives, who have upheld Armenia’s good name and reputation worldwide. Neither can I interpret the blow to the career of one of the brightly shining stars with a great present and future as a representative of Armenia on world stages. Therefore, I cannot even imagine what could be the reason and meaning of all this.
However, I hope that any absurdity ends the way it begins. By all the existing means in the legal arsenal, the issue will be raised in all possible instances, and sooner or later justice will be restored.