Ալիև. Պատերազմում հաղթելն իմ կյանքի առաքելությունն էր, և ես հաջողությամբ իրագործեցի այն
Պատերազմում հաղթելն իմ կյանքի կամ գոնե քաղաքական կյանքի առաքելությունն էր, և ես այն հաջողությամբ իրագործեցի։ Այս մասին Euronews-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը։
«Մենք հաղթեցինք պատերազմը։ Մենք վերականգնել ենք արդարությունը, վերականգնել ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը։ Եվ հիմա մենք խոսում ենք խաղաղության մասին: Եթե ​​Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, մենք դրան կհասնենք, քանի որ մենք տարածքային պահանջներ չունենք Հայաստանից, և չենք ուզում, որ նրանք տարածքային պահանջներ ունենան մեր նկատմամբ», - ասել է նա։
«Ես նկատի ունեմ, որ մարդիկ, ովքեր ապրում են Ղարաբաղում, այն ​​տարածքում, որը ժամանակավորապես վերահսկվում է ռուս խաղաղապահների կողմից, գտնվում են Ադրբեջանում։ Նրանք ստիպված կլինեն ընտրություն կատարել՝ մնալ այստեղ՝ ապրելու որպես մեր քաղաքացիներ և ազգային փոքրամասնություն, կամ հեռանալ»,- նշել է Ալիևը:

Алиев: Одержать победу в войне – это была миссия моей жизни, и с ней я успешно справился
Одержать победу в войне – это была миссия моей жизни или, по крайней мере, моей политической жизни, и с ней я успешно справился. Об этом в интервью Euronews заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Мы выиграли войну. Мы восстановили справедливость, мы восстановили нашу территориальную целостность. А теперь мы говорим о мире. Если Армения хочет мира, мы его достигнем, потому что у нас нет никаких территориальных претензий к Армении, и мы не хотим, чтобы у них были к нам территориальные претензии», - сказал он.
«Я имею в виду, что люди, которые живут в Карабахе на территории, которая сейчас временно контролируется российскими миротворцами, находятся в Азербайджане. Им предстоит сделать выбор: оставаться здесь жить в качестве наших граждан и этнического меньшинства – знаете, у нас их много, – или уехать», - заявил Алиев.