ԱՄՆ Սենատում Վաշինգտոնին և նրա դաշնակիցներին կոչ են արել ճնշում գործադրել Ալիևի վրա
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովը Twitter-ի իր պաշտոնական էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանձնաժողովն ԱՄՆ-ին և նրա դաշնակիցներին կոչ է արել ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նախագահի վրա։
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն որպես փրկօղակ է ծառայել Լեռնային Ղարաբաղի համար։ Այնուհետև Ադրբեջանը կտրեց կենսական նշանակության սննդի և դեղամիջոցների այս վերջին աղբյուրը: Ավելի քան 7 ամիս է անցել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումից, այժմ ժամանակն է, որ ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցները ճնշում գործադրեն Ալիևի վրա», - գրված է հաղորդագրությունում։
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովը հավելել է, որ մարդկային կյանքերը վտանգված են։
Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը։ 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքը․ սկզբնական շրջանում դա արվել էր բնապահպանական կեղծ ակցիայի միջոցով, իսկ միջանցքի երթուղին փոխելուց հետո Ադրբեջանն ապօրինի անցակետ տեղադրեց այնտեղ՝ արգելափակելով մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների ազատ տեղաշարժը։ Մինչև 2023 թվականի հունիսի 15-ը միջանցքով սահմանափակ քանակով մատակարարումներ, այնուամենայնիվ, իրականացվում էին ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ, սակայն հունիսի 15-ից հետո Ադրբեջանն ամբողջովին արգելափակել է միջանցքը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղը զրկվել է հումանիտար մատակարարումներից, այնտեղ կա սննդի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, դեղորայքի պակաս։ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը զրկել է նաև գազից և էլեկտրաէներգիայից։ Հայաստանի և Արցախի ղեկավարությունը իրենց հայտարարություններում բազմիցս ահազանգել են, որ Ադրբեջանը էթնիկ զտման քաղաքականություն է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում։

Сенат США призвал Вашингтон и его союзников оказать давление на Алиева
Комитет по международным отношениям Сената США на своей официальной странице в Twitter коснулся тяжелой гуманитарной ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Как передает «Арменпресс», комитет призвал США и их союзников оказать давление на президента Азербайджана.
«Международный комитет Красного Креста служил спасательным кругом для Нагорного Карабаха. Затем Азербайджан отрезал и этот последний источник жизненно важных продуктов питания и лекарств. Прошло более 7 месяцев с момента блокады Нагорного Карабаха Азербайджаном, настало время США и их союзникам оказать давление на Алиева», - говорится в заявлении.
В заявлении комитета подчеркнуто, что человеческие жизни находятся в опасности.
Азербайджан продолжает незаконную блокаду Лачинского коридора. С декабря 2022 года Азербайджан перекрыл Лачинский коридор. Сначала это делалось посредством лжеэкологов, затем Азербайджан установил в коридоре КПП, в результате, коридор полностью закрыт с 15 июня этого года. До 15 июня 2023 года по коридору в ограниченном количестве при посредничестве российских миротворческих войск осуществлялись поставки грузов. После 15 июня Нагорный Карабах лишился всех гуманитарных поставок: продуктов питания, предметов первой необходимости, лекарств. Азербайджан лишил население Нагорного Карабаха и газа и электричества. Руководство Армении и Арцаха в своих заявлениях неоднократно предупреждали, что Азербайджан в Нагорном Карабахе проводит политику этнической чистки.