Արդյո՞ք Դավիթ Տոնոյանը նախօրոք տեղյակ է եղել 2020 թվականի սեպտեմբերին սկսվող մարտական գործողությունների մասին (Տեսանյութ)
01/08/2023 11:29
Այսօր Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը մասնակցում է ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստին։
Այն հարցին, թե արդյո՞ք նախապես տեղյակ է եղել  2020 թվականի սեպտեմբերին սկսվող մարտական գործողությունների մասին՝ Տոնոյանը պատասխանեց.«Եթե հարցը վերաբերում է այն տեղեկատվությանը, թե ինչքանով է եղել սպառնալի իրավիճակ, ապա, այո՛, սպառնալի իրավիճակի վերաբերյալ տեղյակ եմ եղել՝  իմ փորձի և պաշտոնական տեղեկատվության հիման վրա, որը ստացվում էր պարբերաբար։ Իրավիճակը գնահատվում էր սպառնալի, բայց իրավիճակը, ռազմական գործողությունների սկսման օրը, որևիցե մեկին հայտնի չի եղել»։

Знал ли Давид Тоноян об ожидающихся в сентябре 2020 года военных действиях? (Видео)
Сегодня бывший министр обороны Давид Тоноян участвует в заседании следственной комиссии НС по изучению обстоятельств 44-дневной войны 2020 года.
На вопрос, знал ли он заранее об ожидающихся в сентябре 2020 года о начале военных действий, Тоноян ответил:
«Если вопрос касается той информации, насколько ситуация была угрожающей, то да, я знал об угрожающей ситуации на основании своего опыта и официальной информации, которую мы получали периодически. Ситуация оценивалась как угрожающая, но обстановка, день начала военных действий никому не были известны».