Միգուցե հայրս կոմայի մեջ է կամ ֆիզիկապես արդեն չկա, դրա համար էլ տեսազանգ չեն ցանկանում կազմակերպել. Վերա Խաչատրյան
02/08/2023 11:37
Մինչ այսօր հորս հետ ոչ մի կապ չենք հաստատել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ադրբեջանի կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի դուստրը՝ Վերա Խաչատրյանը։
«Միայն հուլիսի 29-ի երեկոյան մեզ հայտնել են, որ այցելել են հորս Բաքվի հիվանդանոցներից մեկում՝ նույնիսկ չնշելով, թե որ հիվանդանոցում։ Տեսակցել են նրան։ Հայրս գտնվել է լավ վիճակում։ Սակայն, ես չեմ կարող հավատալ ոչ մեկի խոսքին։ Ես այսօր պահանջում եմ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից ապահովել տեսազանգ հորս հետ, որպեսզի իմանամ՝ ֆիզիկապես հայրս ինչ վիճակում է։ Հոգեպես գիտենք՝ ինչ վիճակում է։ Ասում են՝ կարող եք բանավոր խոսք փոխանցել։ Բայց թե՛ ես, թե՛ հայրս, թե՛ ընտանիքիս մյուս անդամները բանավոր փոխանցելու ոչինչ չունենք, քանզի գիտենք՝ ինչ ենք զգում միմյանց հանդեպ, բանավոր ինչ պետք է փոխանցենք։ Դրա համար այժմ միայն պետք է տեսնել հորս, թե ինչ ֆիզիական վիճակում է գտնվում նա, միգուցե կոմայի մեջ է, կամ ֆիզիկապես այլևս մեզ հետ չէ, դրա համար էլ չեն ապահովում տեսազանգը։ Դա ամենաանտանելի ցավն է, որ դուստրը կարող է բարձրաձայնել իր հոր մասին»,-նշեց Վերա Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօր ինքն է այս վիճակում հայտնվել, սակայն յուրաքանչյուրի հետ էլ կարող էր դա պատահել.«Բայց քանի որ իմ հարազատներին է վիճակվել այս ցավը, ես պահանջում եմ, որպեսզի տեսազանգ ապահովեն հորս հետ։ Այսօր ոչ միայն իմ իրավունքն է խախտվել, այլև հայ ժողովրդի ու Կարմիր խաչի։ Նրանք էլ մեզ հետ հավասար պետք է պայքարեն՝ ցույց տալու համար Ադրբեջանի անօրինական քայլերը»։
Նա նաև հայտնեց, որ դիմել է ՄԱԿ-ին, բայց դեռ պատասխան չի ստացել.«Հուսանք՝ պատասխան կլինի։ ՄԱԿ-ում հանդիպում չի եղել, գրասենյակի դիմաց ցույց եմ կազմակերպել, առանձին նամակով եմ դիմել, հուսամ՝ մոտ օրերս պատասխան կլինի»։

Может, мой отец в коме или его уже нет в живых, потому не хотят обеспечить видеосвязь – Вера Хачатрян
02/08/2023 12:54
До сих пор с моим отцом какой-либо связи не установлено, заявила в беседе с журналистами дочь похищенного сотрудниками пограничной службы Азербайджана в Лачинском коридоре Вагифа Хачатряна – Вера Хачатрян.
«Только вечером 29 июля нам сообщили, что отца посетили в одной из больниц Баку, даже не уточнив, в какой больнице. С ним виделись, сказали, что отец в хорошем состоянии. Но я не могу никому верить. Сегодня я требую от Международного комитета Красного Креста организовать видеозвонок с отцом, чтобы убедиться в каком состоянии мой отец. Нам говорят, что мы можем передать устное сообщение, но нам не это нужно. Нам нужно увидеть его. Может, он в коме или его уже нет в живых, потому не хотят обеспечить видеосвязь», - сказала Вера Хачатрян.
Она отметила, что каждый может оказаться в такой же ситуации как ее семья.
«Но поскольку такая участь постигла моих родных, я требую, чтобы с моим отцом была обеспечена видеосвязь. Сегодня нарушено не только мое право, но и право армянского народа и Красного Креста. Они вместе с нами должны бороться, чтобы показать незаконные шаги Азербайджана», - сказала она.
Вера Хачатрян добавила, что обратилась в армянский офис ООН, но пока не получила ответа. «Надеюсь, что ответ будет. В ООН встречи не было, я организовал акцию перед офисом ООН, передала им письмо, надеюсь, ответ будет в ближайшие дни».