Կարմիր խաչի հետ համագործակցությամբ նախապայման ստեղծվեց, որպեսզի Վագիֆ Խաչատրյանը դառնա կեղծված քրեական հետապնդման զոհ. Իրավապաշտպան
02/08/2023 14:26
ՄԻԵԴ-ում հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանի գնահատմամբ՝ Կարմիր խաչը մարդասիրական մանդատ իրականացնող սուբյեկտից վերածվել է Ադրբեջանի հետ համագործակցող սուբյեկտի։
«Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգման միջադեպով տեսանք, որ հարձակման թիրախ է դարձել ոչ միայն Արցախի քաղաքացին, այլև տեսանք, որ թիրախավորվեց Կարմիր խաչը, որը մարդասիրական մանդատ իրականացնող սուբյեկտից վերածվեց Ադրբեջանի հետ համագործակցող սուբյեկտի»,-  լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Սիրանուշ Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ արտակարգ հանձնումները երբեք տեղի չեն ունենում մեկ կողմի գործողությունների շրջանակում, որպես կանոն, լինում է երկրորդ շահագրգիռ կողմը, որը, համագործակցելով հայցող պետության հետ, իրավական գործընթացներ շրջանառելով, մարդու իրավունքների խախտումներ է թույլ տալիս:
«Կարմիր խաչը գիտակցված կամ չգիտակցված կերպով դարձավ այն համագործակցող սուբյեկտը, որի միջոցով նախապատրաստվեցին և իրականացվեցին մարդու իրավունքների խախտումներ: Եթե չլիներ Կարմիր խաչն իր մանդատով, ապա Վագիֆ Խաչատրյանը չէր հայտնվի Ադրբեջանի իրավազորության ներքո և Ադրբեջանը չէր ունենա նրան հոգեբանական ու ֆիզիկական խոշտանգումների ենթարկելու  հնարավորություն»,- նշեց նա։
Նա նկատեց, որ միջազգային իրավունքում պատասխանատվություն է կրում ոչ միայն այն երկիրը, որը խոշտանգում է անձին, այլև այն երկիրը, որն իր գործողություններով դրա համար պայման է ստեղծել։
«Դրա դասական օրինակն է, որ երբ պետությունը կանխատեսելով, որ էքստրդիցիայի ենթարկվող անձը կարող է խոշտանգումների ենթարկվել հայցվող պետությունում, ուղարկում է: Մարդու իրավունքների ստանդարտները երկու պետության պատասխանատվությունն են դնում: Կան բազմաթիվ նախադեպեր, երբ զոհերը դիմում են հանձնող պետության դեմ ու ասում՝ եթե դու հանձնես, կխախտես մեր իրավունքները: Այս դեպքում Կարմիր խաչը մարդու իրավունքների խախտող է դարձել»,-ընդգծեց նա:
Իրավապաշտպանը հայտնեց, որ Կարմիր խաչի հետ համագործակցության արդյունքում նախապայման ստեղծվեց, որպեսզի Վագիֆ Խաչատրյանը դառնա կեղծված քրեական հետապնդման զոհ։
«Նրա առնչությամբ լուրջ գործընթացներ են իրականանում, արդեն կա անձնական ազատության իրավունքի խախտում, նա ֆիզիկական խոշտանգումների իրական վտանգի տակ է, նրան կարող է սպառնալ ընդհուպ մինչև ցմահ ազատազրկում»,- ասաց Սահակյանը։

При сотрудничестве с Красным Крестом создан прецедент, чтобы Вагиф Хачатрян стал жертвой сфабрикованного дела – Сирануш Саакян
02/08/2023 15:41
По оценке представителя интересов армянских военнопленных в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) Сирануш Саакян, Красный Крест из гуманитарного субъекта превратился в субъект, сотрудничающий с Азербайджаном.
«Инцидент с Вагифом Хачатряном продемонстрировал, что мишенью нападения стал не только гражданин Арцаха, но и Международный комитет Красного Креста, который из гуманитарного субъекта превратился в сотрудничающего с Азербайджаном субъекта», - сказала Сирануш Саакян в ходе встречи с журналистами.
По ее словам, срочные выдачи никогда не происходят в рамках действий одной стороны, как правило, бывает вторая заинтересованная сторона, при сотрудничестве с которой, допускаются нарушения прав человека.
«Красный Крест осознанно или неосознанно стал сотрудничающим субъектом, с помощью которого были подготовлены и осуществлены нарушения прав человека. Если бы не было Красного Креста со своим мандатом, то Вагиф Хачатрян не оказался бы под юрисдикцией Азербайджана и у Азербайджана не было бы возможности подвергать его душевным и физическим пыткам», - отметила она.
Она отметила, что согласно международному праву, ответственность несет не только та страна, которая подвергает пыткам людей, но и та страна, которая создала своими действиями условия для этого.
«Классический пример этого, когда государство зная, что выдаваемое лицо может подвергаться пыткам в запрашивающей стране, отправляет его туда. Стандарты прав человека возлагают ответственность на оба государства. Есть различные прецеденты, когда жертвы обращаются с жалобой против выдавшего государства и говорят, что в случае экстрадиции их права будут нарушены. В данном случае Красный Крест стал нарушителем прав человека», - сказала она.
Правозащитник сообщила, что в результате сотрудничества с Красным Крестом был создан прецедент, чтобы Вагиф Хачатрян стал жертвой преследования по сфабрикованному делу.
«В его отношении уже осуществляются серьёзные процессы, уже нарушено его право на личную свободу, он находится под реальной угрозой физических пыток, ему может угрожать вплоть до пожизненного заключения», - сказала Саакян.