Այն պահից, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղը որպես ադրբեջանական, Ռուսաստանի դեմ պահանջները տեղին չեն. Զախարովան պատասխանել է Փաշինյանին (Տեսանյութ)
02/08/2023 14:08
Այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղը որպես ադրբեջանական, ջանքերի բացակայության մասին Ռուսաստանի դեմ ցանկացած պնդում անտեղի է, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Լեռնային Ղարաբաղից ռուս խաղաղապահների դուրսբերման մասին փաստարկները բացարձակապես անհասկանալի են, հատկապես ներկայիս ծայրահեղ ծանր հումանիտար իրավիճակի ֆոնին։ Սա պարոն Փաշինյանի՞ ցանկությունն է։ Հայտնի է, որ խաղաղապահները կարևոր գործառույթներ են կատարում։ Իսկապե՞ս այդ ակտիվությունն ավելորդ է ու անցանկալի Հայաստանի ղեկավարության տեսանկյունից, և նրանք ցանկանում են, որ այն վերանա»,- ասել է նա։
Զախարովան նաև նշել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը հաճախ ոչ միանշանակ դիրքորոշում է ընդունում մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ, սակայն «ես ցանկանում եմ, որ այս հարցում երկիմաստություն չլինի»։
Նա հայտարարել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է շահագրգռված լինել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու հարցում։
«Ավելին, խոսակցություններն այն մասին, որ Ռուսաստանի Դաշնության հատուկ գործողության ֆոնին Մոսկվայի համար արտաքին քաղաքականության որոշ ոլորտներ պակաս առաջնահերթ են դարձել, փաստացի հիմքեր չունեն։ Դուք պետք է առերեսվեք ճշմարտության հետ: Հավանաբար, դրանք արժեքային դատողություններ են, անձնական կարծիքներ, գուցե, հույզեր, բայց դուք պետք է լսեք փաստերը», - ասել է Զախարովան:

После того, как руководство Армении признало Нагорный Карабах азербайджанским, претензии в адрес России неуместны – Захарова ответила Пашиняну
02/08/2023 14:00
После того как руководство Армении признало Нагорный Карабах азербайджанским, какие-то претензии в адрес России по поводу недостаточности усилий выглядят неуместно. Об этом в ходе брифинга заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Абсолютно непонятны рассуждения о выходе российских миротворцев из Нагорного Карабаха, особенно на фоне нынешней крайне непростой гуманитарной ситуации. Это пожелание господина Пашиняна? Общеизвестно, что миротворцы выполняют важные функции. Неужели с точки зрения руководства Армении эта деятельность ненужная, нежелательная, и они хотят, чтобы ее не было?», - сказала она.
Захарова отметила также, что «руководство Армении нередко занимает двусмысленную позицию по ряду ключевых вопросов, но хочется, чтобы именно по этому пункту двусмысленности не было».
Она заявила, что Россия остается заинтересованной в продвижении процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений.
«Более того, разговоры о том, что на фоне спецоперации РФ какие-то направления внешней политики стали для Москвы менее приоритетными, не имеют фактологических оснований. Нужно смотреть правде в глаза. Наверное, это оценочные суждения, личное мнения, возможно, эмоция, но к фактам стоит прислушаться», - сказала Захарова.
Ранее на пресс-конференции Пашинян заявил, что размещение в Нагорном Карабахе миротворческого контингента России имеет конкретную цель – предотвращение массовых жертв среди мирного населения, а, если Россия примет решение выйти из Нагорного Карабаха, это, как минимум, означает, что угроза массовой гибели населения больше не существует. В противном случае трудно представить принятие такого решения.