«Ադրբեջանը ցանկանում է վտարել Ղարաբաղի հայերին»․ Թուրք ցեղասպանագետը չի բացառում բռնությունը
Թուրք պատմաբան, սոցիոլոգ, ցեղասպանագետ, ԱՄՆ-ի Քլարկ համալսարանի պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը, «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնի հարցմանն ի պատասխան՝ գնահատել է Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Նա «դասական էթնիկ զտման» քաղաքականություն է որակել Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ, գրում է ermenihaber-ը։
Ստորև ներկայացնում ենք Թաներ Աքչամի՝ «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնին տրված  մեկնաբանությունն ամբողջությամբ․
«Այն դեպքերը, որոնք մեր աչքի առջև կատարվում են Ղարաբաղում, բացահայտ մարդկային ողբերգություն են և թե՛ երկկողմ, թե՛ միջազգային պայմանագրերի բացահայտ խախտում։ Իրավիճակը հնարավոր է գնահատել որպես «դասական էթնիկ զտման» քաղաքականություն։
Ադրբեջանը Թուրքիայից ևս ստացած աջակցությամբ ցանկանում է վտարել Ղարաբաղի շրջանի բոլոր հայերին և վերջ տալ հայերի գոյությանը նրանց պատմական հողերում։
Բավականին մեծ է հավանականությունը, որ առայժմ միայն տնտեսական և տրանսպորտային շրջափակմամբ սկսված նախաձեռնությունը կվերաճի մասշտաբների, որ կներառի բռնություն։
Ցավալին այն է, որ միջազգային հանրությունը՝ Ռուսաստանի գլխավորությամբ, լռում է այս զարգացումների մասին և բավարարվում է միայն դիտելով։ Իմ ողջ հույսն այն է, որ միջազգային հանրությունը դուրս գա խորը քնից և, Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելով, միջնորդ լինի լուծման համար, որը կերաշխավորի Ղարաբաղի հայերի հիմնարար մարդու իրավունքները։
Մարդու իրավունքները պաշտպանելը և անիրավությունները կանխելն ամեն ինչն ավարտվելուց հետո բացվող հովանոց չէ։ Էթնիկ զտումները և/կամ ցեղասպանությունները կանխելը կոկորդիլոսի արցունքներ թափելը չէ այն բանից հետո, երբ տեղի են ունենում վախենալի բաներ։ Եթե ցանկանություն է կա, որպեսզի ի հայտ չգան մեծ ողբերգություններ, ավելի ակտիվ միջամտությունը պարտադիր է։
Իմ ամենամեծ հույսն այն է, որ անհրաժեշտ միջազգային ճնշմամբ և երկկողմ հանդիպումներով առկա իրավիճակը հանգուցալուծվի։ Մեր սիրտը, մեր հոգին Ղարաբաղի ժողովրդի հետ է, որը դեմ առ դեմ է լուրջ սպառնալիքների հետ»։

Азербайджан хочет изгнать армян из Карабаха – турецкий историк
Турецкий историк, социолог, исследователь геноцида, профессор Университета Кларка (Массачусетс, США) Танер Акчам в ответ на запрос аналитического центра «Орбели» оценил создавшуюся вокруг Нагорного Карабаха ситуацию.
Он охарактеризовал действия Азербайджана в отношении народа Нагорного Карабаха как политику «классической этнической чистки», пишет Ermenihaber.
Ниже представляем комментарий Танера Акчама полностью:
«Те случаи, которые происходят перед нашими глазами в Карабахе, – явная человеческая трагедия и нарушение как двусторонних, так и международных договоров. Ситуацию можно оценить как политику «классической этнической чистки».
Азербайджан, также при поддержке Турции, хочет изгнать из Карабаха всех армян и положить конец существованию армян на их исторической родине.
Довольно велика вероятность, что начавшаяся пока с экономической и транспортной блокады инициатива может перерасти в масштабное насилие.
Печально то, что международное сообщество, во главе с Россией, молчит об этих развитиях, ограничиваясь лишь наблюдением. Вся моя надежда связана с тем, что международное сообщество выйдет из глубокого сна и, оказав давление на Азербайджан, станет посредником в решении, которое гарантирует фундаментальные права армян Карабаха.
Защищать права человека и предотвращать несправедливость после того, как все закончилось – не зонтик. Предотвращение этнических чисток/геноцида – не лить крокодильи слезы после того, когда происходят страшные вещи. Если есть желание, чтобы не было больших трагедий, необходимо более активное вмешательство.
Я очень надеюсь, что нынешняя ситуация будет урегулирована посредством оказания необходимого международного давления и двусторонних встреч. Мы сердцем и душой с народом Карабаха, который оказался перед лицом серьезных угроз».