Մարդասիրական գործունեություն ծավալող մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ այցելել են Կոռնիձոր
04/08/2023 17:15
Հայաստանում գործունեություն ծավալող մարդասիրական մանդատով և երեխաների պաշտպանության իրավունքներով զբաղվող և ծառայություններ մատուցող մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ այցելել են Կոռնիձորի սահմանային հատված, որտեղ շարունակում են կանգնած մնալ Լեռնային Ղարաբաղի համար նախատեսված հումանիտար օգնությամբ բեռնատարները։ Հայաստանի կառավարության ուղարկած 361 տոննա հումանիտար օգնությամբ 19 բեռնատարները, ինչպես նաև «Գրանդ Քենդի» ընկերության՝ քաղցրավենիքով բեռնված 2 բեռնատարները շարունակում են կանգնած մնալ Կոռնիձորի սահմանային հատվածում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, քանի որ Ադրբեջանն արգելում է դրանց մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին ուղեկցում է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը։
Երեխաների պաշտպանության ցանցի նախագահ Քնարիկ Գարամֆիլյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ  խիստ մտահոգված են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակով՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի գործողությունները համարում են ցեղասպանության ակտ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ։
«Սա համարում ենք ցեղասպանության ակտ։ Հատկապես մեր մտահոգության առարկան են 30 հազար երեխաները, որոնք ապրում են Արցախում և այս պահին զրկված են սնունդից, դեղորայքից։ Ընտանիքները բաժանված են։ Ոտնահարված են երեխաների բոլոր իրավունքները, և մեր ակնկալիքն է, որ այս հարցը շուտափույթ լուծում ստանա, ու միջոցներ ձեռնարկվեն միջանցքը բացելու համար»,- ասաց նա։

Представители нескольких организаций, занимающихся гуманитарной деятельностью, посетили приграничный участок Корнидзора
04/08/2023 18:09
Представители нескольких организаций, занимающихся в Армении гуманитарной деятельностью и защитой прав детей, посетили приграничный район Корнидзора. Там все еще стоят грузовые машины с гуманитарной помощью для Нагорного Карабаха. Это 19 грузовых машин с 361 тонной гуманитарной помощью, отправленной правительством Армении, также 2 грузовые машины со сладостями от компании «Гранд Кенди». Они стоят в приграничной зоне Корнидзора, на въезде в Лачинский коридор, потому что Азербайджан запрещает их въезд в Нагорный Карабах.
Как передает корреспондент «Арменпресс», представителей организаций сопровождает заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Анна Жамакочян.
Председатель организации по защите детей Кнарик Гарамфилян заявила журналистам, что они очень обеспокоены ситуацией в Нагорном Карабахе, добавив, что действия Азербайджана считают актом геноцида против народа Нагорного Карабаха.
«Мы считаем это актом геноцида. Объектом нашей заботы являются 30 000 детей, проживающих в Арцахе и в настоящее время лишенных еды и лекарств. Семьи разделены. Нарушены все права детей, и мы рассчитываем, что этот вопрос будет решен в кратчайшие сроки, и будут приняты меры по открытию коридора», - сказала она.
Мира Антонян, представитель центра защиты детей Армянского фонда помощи, отметила, что их организация является членом организации «Eurochild», в которой объединены специалисты, занимающиеся вопросами защиты детей.
«Мы крайне обеспокоены, и мы хотим сообщить нашим международным партнерам и попросить их стучаться во все двери, чтобы донести послание о том, что 30 000 детей могут умереть от голода на глазах всего мира. Дети Арцаха имеют такие же права и возможности, как и все дети мира», - сказала Антонян.