«Փաստ». Փաստացի «մուծվել» են իշխանություններին՝ «անխոչընդոտ» գործունեություն ծավալելու համար
«Փաստ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 17-ին կայանալիք Երևանի ավագանու ընտրություններին ընդառաջ օրերս տեղի է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրամահավաք-երեկոն: Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, թվով 987 նվիրատուի հանգանակության արդյունքում հավաքվել է 506 532 950 ՀՀ դրամ: Թիվն, ինչ խոսք, տպավորիչ է հատկապես մի քաղաքական ուժի համար, որը ժամանակին ուրախ կլիներ յուրաքանչյուր 1000 դրամի համար: Հասկանալի է, որ այստեղ գործ ունենք իշխանական ուժի գործոնի և, ըստ այդմ, նվիրատուների մոտեցումների և «սկզբունքների» հետ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, նշյալ նվիրատուների մեջ զգալի թիվ են կազմել շինարարական կազմակերպությունները, ի մասնավորի՝ կառուցապատողները:Կա տեսակետ, որ նրանք փաստացի «մուծվել» են իշխանություններին «անխոչընդոտ» գործունեություն ծավալելու համար, ինչպես ժամանակին «մուծվում» էին, օրինակ՝ «Երևան» հիմնադրամին: Հետաքրքիր զուգադիպությամբ, շինթույլտվությունների գծով այս տարի Երևանի քաղաքապետարանը, կամ, ինչպես ընդունված է ասել, փոխքաղաքապետարանը շինթույլտվությունների մասով ռեկորդներ է սահմանում:
Ի մասնավորի, «Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում Երևանի քաղաքապետարանի կողմից տրամադրվել է ռեկորդային՝ 1828 շինթույլտվություն։ «Ակնհայտ է, որ իշխանությունը փորձում է ինչ-որ ձայներ հավաքել շինթույլտվությունների դիմաց՝ դրանով այլանդակելով Երևանի քաղաքաշինական և ճարտարապետական տեսքը»,-գրել է նա»։

«Паст»: Фактически, властям «заплатили» за беспрепятственную деятельность
Газета «Паст» пишет, что в преддверие предстоящих 17 сентября выборов в Совет старейшин Еревана состоялся вечер-сбор средств правящей партии «Гражданский договор». Согласно официальной информации, было собрано около 506 532 950 драмов от 987 дарителей.
Цифра, безусловно, впечатляющая, особенно для политической силы, которая в свое время была рада каждому 1000 драму. Понятно, что здесь мы имеем дело с фактором силы власти, и соответственно, подходами и «принципами» дарителей.
По сведениям издания, среди упомянутых дарителей значительное число составляли строительные компании, в частности, застройщики. Есть мнение, что они фактически «заплатили» властям за беспрепятственную деятельность, как в свое время платили фонду «Ереван». По странному совпадению, по линии разрешений на строительство мэрия Еревана, или как говорят вице-мэрия, устанавливает в этом году рекорды.
В частности, председатель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян написала на своей странице в Facebook, что в первом полугодии этого года мэрией Еревана было выдано рекордное количество разрешений на строительство – 1828. «Очевидно, что власти пытаются собрать какие-то голоса за разрешения на строительство, тем самым уродуя градостроительный и архитектурных облик Еревана», - написала она.