Արցախում իշխող խմբակցությունն ԱԺ նախագահի պաշտոնում առաջադրել է ՀՅԴ-ական Դավիթ Իշխանյանի թեկնածությունը
07/08/2023 10:47
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում արտահերթ նիստ է մեկնարկել՝ խորհրդարանի ղեկավար ընտրելու օրակարգով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, իշխող Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ խմբակցությունն Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրել է ընդդիմադիր ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանի թեկնածությունը։
Նիստին մասնակցում են նաև Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախկին նախագահ Արթուր Թովմասյանը։
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հուլիսի 29-ին հրաժարական էր ներկայացրել։ «Իմ անձնական որոշմամբ քաղաքական պատասխանատվություն եմ վերցնում՝ հեռանալու Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնից, բայց միշտ հավատարիմ կմնամ 1991 թվականին մեր ժողովրդի կողմից հանրաքվեով ընդունված գաղափարին», - նշել էր Թովմասյանը:

Правящая фракция Арцаха выдвинула на пост председателя НС кандидатуру члена партии АРФД Давида Ишханяна
07/08/2023 11:46
В Национальном собрании Республики Арцах началось внеочередное заседание, на повестке дня вопрос избрания главы Парламента.
Как передает корреспондент «Арменпресс», правящая фракция «Свободная Родина - ОГБ» выдвинула кандидатуру депутата оппозиционной фракции АРФД Давида Ишханяна на должность спикера Национального собрания.
В заседании также принимают участие президент Арцаха Араик Арутюнян, бывший председатель НС Артур Товмасян.
29 июля председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян подал в отставку. «Своим личным решением я беру на себя политическую ответственность покинуть пост Председателя НС, но я всегда останусь верен идее, принятой нашим народом на референдуме в 1991 году», - заявил Артур Товмасян.