Ադրբեջանի ՄԻՊ-ը այցելել է Բաքվի կողմից առևանգված Ռաշիդ Բեգլարյանին
Ադրբեջանի ՄԻՊ-ը այցելել է Բաքվի կողմից առևանգված Ռաշիդ Բեգլարյանին, այս մասին հայտնում են ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքները։
«2023 թվականի օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 17-ի սահմաններում, ԼՂ Ասկերանի շրջանի Խնձրիստան գյուղի բնակիչ Ռաշիդ Արամայիսի Բեգլարյանը Շուշիի շրջանի Հին Շեն գյուղից ոտքով, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև կապն ապահովող Լաչինի միջանցքի Հակարիի կամրջին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի պահանջների խախտմամբ տեղադրված հսկիչ-անձնագրային կետը շրջանցելով՝ ՀՀ գնալու ճանապարհին, Ադրբեջանի Հանրապետության անհայտ զինծառայողների կողմից ըստ ազգային պատկանելության, Ռ. Բեգլարյանի կամքին հակառակ, բռնության գործադրմամբ գաղտնի առևանգվել է, ինչին հետևել է վերջինիս անհետանալը»,- տեղեկացրել էին Արցախի դատախազությունից:

Омбудсмен Азербайджана посетила похищенного азербайджанскими военнослужащими Рашида Бегларяна
Омбудсмен Азербайджана посетила похищенного со стороны Баку Рашида Бегларяна, сообщают азербайджанские Telegram-каналы.
Как сообщала прокуратура Арцаха, 1 августа 2023 года, около 17 часов, житель села Хндзристан Аскеранского района Нагорно-Карабахской Республики Рашид Арамаисович Бегларян, направлявшийся пешком из села Хин Шен Шушинского района в Армению, при попытке обойти азербайджанское КПП на мосту Хакари, установленного с нарушением пункта 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, против его воли был тайно похищен по национальному признаку неизвестными военнослужащими Азербайджана с применением насилия, за которым последовало его исчезновение.