Որոշել ենք բազմապատկել մեր ջանքերը և ցույց տալ, որ անգամ այսպիսի իրավիճակներում մեր ուժերով շատ բանի կարող ենք հասնել. Ռուբեն Վարդանյան
09/08/2023 11:24
Արցախի լիակատար պաշարման պայմաններում «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը նախաձեռնել և արդեն սկսել է Արցախի բնակչության առաջնահերթ կենսական կարիքների լուծմանն ուղղված հրատապ ծրագրեր իրականացնել:
Հունիսի 15-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքով հումանիտար բեռնափոխադրումների լիակատար արգելափալումը ծանր իրավիճակ է ստեղծել Արցախում: Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ գործակալությունը, համագործակցելով «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման հետ, մի շարք ծրագրեր է նախաձեռնել:
«Ընտրվել են այնպիսի ծրագրեր, որոնք հնարավոր է իրականացնել հենց Արցախում՝ տեղական ռեսուրսներով, քանի որ այս պահին դեպի Արցախ որևէ բեռնափոխադրում չի իրականացվում: Մեր բոլոր այն ծրագրերը, որոնք կապված էին փոխադրումների հետ, այս պահին սառեցված են: Ստեղծված իրավիճակում խնդիրները բազմաթիվ են ու, բնականաբար, մեր գործակալությունը չի կարող ձեռքերը ծալած նստել: Ընդհակառակը՝ մենք որոշել ենք բազմապատկել մեր ջանքերը, և ցույց տալ, որ անգամ այսպիսի իրավիճակներում մեր ուժերով շատ բանի կարող ենք հասնել»,- ասում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության համահիմնադիր և «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող Ռուբեն Վարդանյանը:
Ծրագրերից մի քանիսն արդեն մեկնարկել են, մյուսները գտնվում են նախապատրաստական փուլում:
Էլեկտրամոբիլով հղիների և հիվանդների՝ հիվանդանոց տեղափոխման ծրագիր: Ծրագիրը մեկնարկել է հուլիսի 27-ին, և ինչպես Ստեփանակերտից, այնպես էլ հարակից գյուղերից արդեն շուրջ 200 հղի կին և հիվանդ է տեղափոխվել հիվանդանոցներ: Լիակատար պաշարման հետևանքով բենզինի ու դիզվառելիքի բացակայությունը բնակչության տեղաշարժի լուրջ դժվարություն է առաջացրել: Այս իրավիճակում հղի կանանց ու առողջական խնդիրներ ունեցողներին ժամանակին հիվանդանոց տեղափոխելը կենսական կարևորություն ունի:
Թիթեղյա վառարանների տրամադրում սոցիալապես անապահով խմբերին: Այս ծրագիրը նույնպես արդեն մեկնարկել է և ենթադրում է վառելափայտի համար նախատեսված թիթեղյա վառարանների պատրաստում և տրամադրում անապահով խմբերին: Անցած ձմռանը ևս «Մենք ենք մեր սարեր» գործակալությունը նման ծրագիր է իրականացրել՝ հաշվի առնելով այն, որ հոսանքազրկման և գազազրկման պայմաններում այդպիսի վառարանները բնակչության համար առաջնային նշանակություն են ստանում:
«Հակոբավանք վանական համալիրի վերածնունդ» ծրագիր: Այն ուղղված է պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը: 7-րդ դարի վանական համալիրի և հարակից տարածքի բարեկարգման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են:
Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ գյուղի սոցիալական և կրթական ենթակառուցվածքների վերանորոգում: Գյուղը գտնվում է Հակոբավանքի հարևանությամբ: Ծրագրով նախատեսվում է վերանորոգել Քոլատակ գյուղի դպրոցը և համայնքային ենթակայության մի քանի տիրազուրկ տներ՝ կարիքավոր ընտանիքների տրամադրելու համար:
Ամառային ճամբարների կազմակերպման ծրագիր: Այս ծրագրի շրջանակում կազմակերպվել են ինչպես «Մունք» տեխնոդպրոցի ճամբարը, բակային ճամբարներ երեխաների համար, այնպես էլ ուսումնամարզական պարապմունքներ և մրցույթներ:
Սոցիալական ճաշարանի ծրագիր: Այն գտնվում է նախապատրաստական փուլում և մեկնարկելու է առաջիկա օրերին: Լիակատար պաշարման այս օրերին, երբ հատկապես բնակչության խոցելի խմբերը հայտվել են սնունդ հայթայթելու մեծագույն դժվարության առջև, այս ծրագիրը հրատապ կարևորություն ունի:
Ձիակառքերով բեռնափոխադրումների իրականացում: Բենզինի ու դիզվառելիքի բացակայության հետևանքով կտրվել է գյուղից քաղաք, քաղաքից գյուղ կապը: Այս իրավիճակում կենսական է ձիակառքերի միջոցով բեռնափոխադրումների իրականացումը: Ծրագիրը դեռևս գտնվում է նախապատրաստական փուլում և կմեկնարկի առաջիկայում:
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության թիմը շարունակելու է նախաձեռնել և գործակալության նվիրատուների աջակցությամբ իրականացնել նոր ծրագրեր, որոնք ուղղված են շուրջ ութ ամիս ադրբեջանական շրջափակման, իսկ հունիսի 15-ից՝ լիակատար պաշարման մեջ ապրող արցախահայության բազմաթիվ խնդիրների մեղմմանը:

Агентство «Мы – наши горы» реализует проекты неотложного решения приоритетных жизненных потребностей населения Арцаха
В условиях полной блокады Арцаха агентство территориального развития «Мы – наши горы» инициировало и уже приступило к реализации проектов неотложного решения приоритетных жизненных потребностей населения Арцаха.
С 15 июня полное перекрытие Азербайджаном гуманитарных грузовых перевозок по Лачинскому коридору создало тяжёлое положение в Арцахе. Учитывая создавшееся положение, агентство инициировало ряд проектов в сотрудничестве с общественным движением «Фронт безопасности и развития Арцаха».
«Выбраны такие проекты, которые можно осуществить в самом Арцахе с использованием местных ресурсов, поскольку в данный момент в сторону Арцаха не осуществляется никаких грузоперевозок. Все те наши программы, которые связаны были с перевозками, в данный момент заморожены. В создавшейся ситуации проблем множество, и разумеется, наше агентство не может сидеть сложа руки. Наоборот, мы решили преумножить нашу энергию и показать, что даже в таких ситуациях мы можем многого достигнуть своими силами», - говорит соучредитель агентства «Мы – наши горы» и координатор общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха» Рубен Варданян.
Некоторые из проектов уже стартовали, другие находятся в процессе подготовки.
Проект перевозки в больницу на электромобилях беременных женщин и больных. Проект стартовал 27 июля, и как из Степанакерта, так и из соседних сёл уже перевезено в больницы более 200 беременных женщин и больных. Вследствие полной блокады отсутствие бензина и дизельного топлива вызвало серьёзные сложности в плане перемещения населения.  В этой ситуации жизненно важной проблемой является своевременное перемещение в больницу беременных женщин и людей, имеющих проблемы со здоровьем.
Предоставление социально необеспеченным группам печей. Этот проект также уже стартовал и предусматривает производство жестяных дровяных печей и предоставление их необеспеченным группам населения. Прошлой зимой также агентство «Мы – наши горы» реализовало такую программу, учитывая, что в условиях отключения электричества и отсутствия газа такие печи имеют первоочередное значение для населения.
Проект "Возрождение монастырского комплекса Акобаванк". Проект направлен на сохранение культурно-исторического наследия. Уже стартовали работы по благоустройству монастырского комплекса 7 века и прилегающей территории.
Ремонт объектов социальной и образовательной инфраструктуры села Колатак Мартакертского района. Село расположено недалеко от Акобаванка. Проект предусматривает ремонт школы в селе Колатак и нескольких находящихся в ведении общины заброшенных домов для передачи их нуждающимся семьям.
Программа организации летних лагерей. В рамках этой программы были организованы как технолагерь «Мунк», дворовые лагеря для детей, так и учебно-тренировочные занятия и соревнования.
Проект социальной столовой. Этот проект находится в стадии подготовки и стартует в ближайшие дни. В эти дни полной блокады, когда особенно уязвимые слои населения оказались в ситуации, когда добыть пропитание чрезвычайно сложно, этот проект является неотложно важным.
Осуществление грузоперевозок посредством конных повозок. Вследствие отсутствия бензина и дизельного топлива прервана связь из деревни в город и из города в деревню. В этой ситуации жизненно необходимым является осуществление грузоперевозок посредством конных повозок. Проект ещё находится в стадии подготовки и стартует в ближайшем будущем.
Команда агентства «Мы – наши горы» продолжит предпринимать и осуществлять при содействии спонсоров агентства новые проекты, которые направлены на смягчение многочисленных проблем арцахских армян, которые почти восемь месяцев живут в условиях азербайджанской блокады, а с 15 июня – в условиях полной блокады.