Դաշնակցությունը չի մասնակցի Երևանի ավագանու ընտրություններին
«Սեպտեմբերի 17-ին նախատեսվող Երեւանի ավագանու ընտրությունները տեղի են ունենում Հայաստանի եւ Արցախի  Հանրապետությունների, մեր ժողովրդի առջեւ ծառացած բարդ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների եւ սպառնալիքների պայմաններում:
Այս հանգամանքներով պայմանավորված՝ ի սկզբանե ՀՅԴ մոտեցումը եղել է այն, որ ընդդիմությունը Երևանի ավագանու ընտրություններին պետք է մասնակցի մեկ միասնական ցանկով:
Քանի որ նախընթաց շրջանում այս ձևաչափը հնարավոր չեղավ կյանքի կոչել, Հ. Յ. Դաշնակցությունը նպատակահարմար չի գտնում Երևանի ավագանու ընտրություններին առանձնաբար իր համամասնական ցանկի առաջադրումը:
Առաջադրումներից եւ գրանցված թեկնածուների ծրագրերի հրապարակումից հետո հանդես կգանք հավելյալ հայտարարությամբ»։

АРФД не будет участвовать в выборах в Совет старейшин Еревана
«Предстоящие 17 сентября выборы в Совет старейшин Еревана пройдут в условиях стоящих перед Арменией и Республикой Арцах, нашим народом сложных геополитических вызовов и угроз.
В связи с этими обстоятельствами подход АРФД изначально заключался в том, что оппозиция должна участвовать в выборах Еревана единым списком.
Но поскольку в предшествующий период не удалось воплотить в жизнь этот формат, АРФ «Дашнакцутюн» не считает целесообразным участвовать в выборах Совета старейшин Еревана со своим пропорциональным списком.
После выдвижений и опубликования программ зарегистрированных кандидатов мы выступим с дополнительным заявлением».