Արարատ Միրզոյանը  Լիտվայի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն ու ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը:
Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման հրատապությունը, ինչպես նաև ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի լիակատար ու անխափան գործունեության ապահովման անհրաժեշտությունը։
Նախարար Միրզոյանն արդրադարձել է նաև հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանային ծառայության կողմից առևանգման դեպքին՝ ընդգծելով Ադրբեջանի նման գործելակերպի բացարձակ անընդունելիությունը:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է միջազգային դերակատարների, այդ թվում նաև՝ ԵՄ ու ԵՄ անդամ պետությունների կողմից հստակ քայլեր իրականացնելու կարևորությունը՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտմանն ուղղված քայլերը կանխելու նպատակով։

Арарат Мирзоян представил главе МИД Литвы ситуацию в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 9 августа провел телефонный разговор с министром иностранных дел Литвы Габриэлюсом Ландсбергисом, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян представил своему коллеге ситуацию, сложившуюся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также усугубляющийся гуманитарный кризис.
Была подчеркнута крайняя необходимость доставки в Нагорный Карабах продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости, а также обеспечения полноценной и бесперебойной деятельности Международного Комитета Красного Креста - единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах. Министр Мирзоян затронул также вопрос похищения пограничной службой Азербайджана Вагифа Хачатряна, перевозимого 29 июля из Нагорного Карабаха в Армению в сопровождении МККК с целью лечения: глава МИД Армении подчеркнул категорическую недопустимость подобных действий со стороны Азербайджана.
Арарат Мирзоян отметил важность конкретных шагов со стороны международных акторов, в том числе ЕС и государств-членов ЕС, нацеленных на прекращение блокады Лачинского коридора и предотвращение шагов Азербайджана, имеющих целью проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе.