Պապիկյանն ու Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանը կարևորել են Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանությունում ռազմական կցորդի գրասենյակի հիմնումը
09/08/2023 13:58
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին և նորանշանակ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Առնո Էլիին:
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է դեսպան Դըկոտինյիին և փոխգնդապետ Առնո Էլիին՝ Հայաստանում առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանությունում ռազմական կցորդի գրասենյակի հիմնումը, ինչն իրականացվել է պաշտպանության նախարարներ Սուրեն Պապիկյանի և Սեբաստիեն Լըկորնյուի միջև 2022 թ. սեպտեմբեր ամսին ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում:
Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցության ներկայիս ընթացքին, զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Сурен Папикян и посол Франции обсудили перспективы армяно-французского сотрудничества в оборонной сфере
09/08/2023 16:36
Министр обороны Армении Сурен Папикян 9 августа принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Оливье Декотиньи и военного атташе посольства Франции подполковника Арно Эли, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Министр обороны поздравил посла Декотиньи и подполковника Арно Эли с началом миссии в Армении и пожелал им плодотворной деятельности.
В ходе встречи стороны отметили важность открытия офиса военного атташе при посольстве Франции в Ереване, которое было осуществлено в рамках договоренности, достигнутой министрами обороны Суреном Папикяном и Себастьяном Лекорно в сентябре 2022 года.
Обсужден рад вопросов, касающихся текущего армяно-французского сотрудничества в сфере обороны, перспектив его развития и региональной безопасности.