«Ժողովուրդ». Ինչո՞ւ է Աննա Վարդապետյանն իր տեղակալի ձեռքից վերցրել ԱԱԾ և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նկատմամբ վերահսկողության լիազորությունները
09/08/2023 09:38
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գործողությունները համակարգում շարունակում են զարմանքի տեղիք տալ: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ Վարդապետյանը Գլխավոր դատախազության 5 վարչությունների վերահսկողություն իրականացնելը հանձնարարել է իր տեղակալ Արթուր Պողոսյանին, սակայն ամիսներ անց իրավիճակ է փոխվել: Մեզ հասած տեղեկություններով՝ Արթուր Պողոսյանի ձեռքից նա վերցրել է Ազգային անվտանգության ծառայության և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու լիազորությունները և անձամբ է վերահսկում դրանք:
Այսինքն՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն է այս երկու նախաքննական մարմինների նկատմամբ ուղիղ վերահսկողություն իրականացնում: Ինչո՞ւ նա չի վստահում իր տեղակալ Պողոսյանին. այս հարցի պատասխանը ստանալու համար «Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց ՀՀ ՀՀ Գլխավոր դատախազություն, որտեղից տրամադրեցին 2023 թվականի հունիսի 19-ին դատախազության պաշտոնական կայքէջում հրապարակված՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի համապատասխան հրամանը, որով աշխատանքի բաժանում է կատարվել գլխավոր դատախազի, տեղակալների, ավագ դատախազների և դատախազների միջև: Գլխավոր դատախազությունից նշեցին, որ սա աշխատանքային գործընթաց է՝ պայմանավորված աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը հավասարաչափ բաշխելով: Ասել է թե՝ չհերքեցին մեր տեղեկությունները»։

«Жоховурд»: Почему генпрокурор не доверяет своему заместителю?
Действия генерального прокурора Армении Анны Вардапетян продолжают вызывать удивление, пишет газета «Жоховурд». По сведениям издания, Вардапетян поручила своему заместителю Артуру Погосяну курировать пять управлений прокуратуры, однако спустя месяцы ситуация изменилась.
«По нашим сведениям, она забрала у Артура Погосяна полномочия по контролю за Службой национальной безопасности и Антикоррупционным комитетом и лично курирует их.
То есть, генпрокурор осуществляет непосредственный контроль за этими двумя следственными органами. Почему она не доверяет своему заместителю? Чтобы получить ответ на этот вопрос, мы обратились в генеральную прокуратуру, откуда предоставили соответствующий приказ генерального прокурора Армении, опубликованный на официальном сайте прокуратуры 19 июля 2023 года, согласно которому проведено разделение работы между генпрокурором, заместителями, старшими прокурорами и прокурорами. В генпрокуратуре отметили, что это рабочий процесс, обусловленный равномерным распределением рабочей нагрузки. То есть, не опровергли нашу информацию», - пишет газета.