«Գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» հայ-իրանական պայմանագիրը երկարաձգվել է մինչև 2030 թվականը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում այսօր ստորագրվել է «Գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի երկարաձգման և ծավալների ավելացման փաստաթուղթը։
Ինչպես հայտնում են նախարարությունից, պայմանագիրը ստորագրել են Երևան ՋԷԿ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Ղազարյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նավթի փոխնախարար, գազի ազգային ընկերության տնօրեն Մաջիդ Չեգենին։
Պայմանագիրը երկարաձգվել է մինչև 2030 թվականը։
«ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը շնորհավորել է կողմերին պայմանագրի երկարաձգման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների լավագույն դրսևորումներից մեկն է։ «Պայմանագրի երկարաձգումը շահավետ գործարք է երկու երկրների համար։ Պայմանագրի երկարաձգմամբ հնարավորություն է ստեղծվում ավելացնել նաև գազի ներմուծման և էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները, որը միանշանակ դրական ազդեցություն կունենա երկու երկրների տնտեսության զարգացման վրա»,-ասել է Գնել Սանոսյանը։
Մաջիդ Չեգենին իր հերթին կարևորել է պայմանագրի երկարաձգման փաստը՝ ընդգծելով, որ այն նոր զարկ կհաղորդի հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացմանը»,- նշված է ՏԿԵՆ հաղորդագրությունում։

Армения и Иран продлили соглашение «Газ в обмен на электроэнергию» до 2030 года
В министерстве территориального управления и инфраструктуры Армении сегодня подписан документ о продлении соглашения «Газ в обмен на электроэнергию» и увеличении объемов.
Как сообщает пресс-служба министерства, соглашение подписали генеральный директор ЗАО «Ереванская ТЭЦ» Арам Казарян и заместитель министра нефти Исламской Республики Иран, директор Национальной газовой компании Маджид Чегени.
Соглашение продлено до 2030 года.
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян поздравил стороны с продлением соглашения, подчеркнув, что оно является одним из лучших проявлений армяно-иранских дружественных отношений. «Продление соглашения – взаимовыгодная сделка. Это создает возможность также увеличить объемы импорта газа и экспорта электроэнергии, что, безусловно, положительно повлияет на развитие экономики», - сказал Гнел Саносян.
Маджид Чегени, в свою очередь, подчеркнул важность продления договора, подчеркнув, что он придаст новый импульс развитию армяно-иранских отношений.