«Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը մոտ է իրական հումանիտար աղետի վերածվելուն»․ Միրզոյանը՝ Իռլանդիայի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարին
11/08/2023 19:58
Օգոստոսի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իռլանդիայի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարար Միհել Մարտինի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը՝ նշելով, որ այն մոտ է իրական հումանիտար աղետի վերածվելուն:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ, որի պայմաններում ԼՂ 120 հազար բնակչության, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաների հիմնարար իրավունքները կոպտորեն խախտվում են, մատնանշվել է մասնավորապես սննդամթերքի, դեղորայքի սուր պակասը։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր այսօրինակ գործողություններով շարունակ ի ցույց է դնում իր իրական նպատակը՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման իրականացումը:
Արարատ Միրզոյանը, վկայակոչելով մինչ օրս միջազգային հարթակներում գործընկերների, այդ թվում՝ Իռլանդիայի կողմից արտահայտված սկզբունքային դիրքորոշումները, կարևորել է ի կատարումն Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման և Ադրբեջանի մտադրությունների կանխման ուղղությամբ հետևողական քայլերի ձեռնարկումը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը, այդ թվում՝ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանը»:

Ситуация в Нагорном Карабахе находится на грани гуманитарной катастрофы – Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 11 августа провел телефонный разговор с министром иностранных дел и обороны Ирландии Михолом Мартином, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян проинформировал своего коллегу о ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, отметив, что ситуация находится на грани гуманитарной катастрофы.
Глава МИД Армении подчеркнул, что с 15 июня Нагорный Карабах находится в полной блокаде, в условиях которой грубо нарушаются фундаментальные права 120-тысячного населения Нагорного Карабаха, в том числе 30 тысяч детей, и в частности, министр указал на острую нехватку продуктов питания и медикаментов. Арарат Мирзоян подчеркнул, что подобными действиями Азербайджан продолжает демонстрировать свою истинную цель: проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Ссылаясь на принципиальные позиции партнеров, в том числе Ирландии, озвученные по сей день на международных площадках, Арарат Мирзоян подчеркнул важность немедленного прекращения блокирования Лачинского коридора во исполнение имеющих обязательную юридическую силу решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля, а также необходимость последовательных шагов, нацеленных на недопущение реализации намерений Азербайджана.
В ходе телефонного разговора были также затронуты вопросы сотрудничества между Арменией и ЕС, в том числе деятельность гражданской миссии наблюдателей ЕС в Армении.