Ադրբեջանի կողմից առաջին անհրաժեշտության ապրանքների արգելափակումը պետք է դիտարկվի ցեղասպանություն․ Օկամպոն՝ Արցախում իրավիճակի մասին
12/08/2023 13:34
Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը։ Նա ընդգծել է, որ պարենի, նավթի, դեղորայքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների արգելափակումը պետք է դիտարկվի ցեղասպանություն։
Նա իր գրառման մեջ նշել է Քիմ Քարդաշյանին և պրոդյուսեր Էրիկ Էսրայելյանին՝ նրանց կոչ անելով օգնել Արցախի հայերին՝ իրենց ձայնն աշխարհին հասցնել։

Блокада Азербайджаном товаров первой необходимости должна рассматриваться как геноцид – Окампо о ситуации в Арцахе
12/08/2023 15:18
Бывший генеральный прокурор Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо обратился к блокированию Азербайджаном Лачинского коридора – единственной дороги между Арменией и Нагорным Карабахом.
«Блокада продовольствия, нефти, медикаментов и других товаров первой необходимости для защищаемой группы должна рассматриваться как геноцид», - написал он в своем микроблоге в X (Twitter).
Он обратился к Ким Кардашьян и известному врачу, кинопродюсеру Эрику Исраеляну, призвав их помочь армянам Арцаха и довести свой голос до мирового сообщества.