Արարատ Միրզոյանը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ հեռախոսազրույցում անդրադարձել է ՄԱԿ ԱԽ հրատապ նիստ գումարելու նպատակով Հայաստանի ներկայացրած դիմումին
15/08/2023 17:53
Օգոստոսի 15-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Նախարար Միրզոյանը ֆրանսիացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ ընդգծելով, որ այն կարող է միջազգային հանրության աչքի առջև վերածվել իրական հումանիտար աղետի:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները, այդ թվում՝ սննդի և դեղորայքի սուր պակասը: Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի՝ Լաչինի միջանցքով լիարժեք և անխափան գործունեության ապահովման հրամայականը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ գումարելու նպատակով Հայաստանի կողմից ներկայացված դիմումին: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում մինչ օրս միջազգային գործընկերների, կառույցների կողմից բազում հասցեական ուղերձները և, արդեն 8 ամիս արգելափակված պահելով Լաչինի միջանցքը, խախտում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այլ նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական խորացումը կարող է վտանգի տակ դնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմներն արդյունավետորն օգտագործելու և Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման ուղղությամբ հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը»:

Арарат Мирзоян обсудил с главой МИД Франции гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 15 августа провел телефонный разговор с министром Европы и иностранных дел Французской Республики Катрин Колонна, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян проинформировал свою коллегу о подробностях усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, возникшего вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Глава МИД Армении подчеркнул, что это может обернуться настоящей гуманитарной катастрофой на глазах у международного сообщества.
Арарат Мирзоян проинформировал о крайне тяжелых условиях, в которых оказалось 120-тысячное население Нагорного Карабаха и, особенно, уязвимые категории населения, в том числе об острой нехватке продуктов питания и медикаментов. Была подчеркнута крайняя необходимость обеспечения полноценной и бесперебойной деятельности через Лачинский коридор Международного Комитета Красного Креста, единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах.
Министр Мирзоян коснулся требования Армении созвать экстренное заседание Совета Безопасности ООН. Арарат Мирзоян отметил, что Азербайджан игнорирует многочисленные адресные призывы международных партнеров и организаций и, продолжая блокировать Лачинский коридор на протяжении 8 месяцев, нарушает не только Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, но и решения Международного Суда от 22 февраля и 6 июля. Арарат Мирзоян подчеркнул, что продолжающееся обострение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе может поставить под угрозу усилия Армении и международного сообщества, направленные на достижение устойчивого мира в регионе, а также отметил необходимость эффективного использования существующих механизмов и конкретных шагов, нацеленных на прекращение блокирования Лачинского коридора.