Պահանջում ենք ՌԴ խաղաղապահներից անհապաղ ձեռնարկել քայլեր՝ զսպելու Ադրբեջանի հնարավոր սադրանքները. Արցախի ԱԳՆ
15/08/2023 11:07
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը կտրականապես հերքում և խստիվ դատապարտում է ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածվող ստահոդ լուրերն այն մասին, թե իբր Արցախի ՊԲ-ն տարատեսակ ռազմական տեխնիկա է տեղաշարժում և կենտրոնացնում շփման գծի տարբեր ուղղություններում: Այդ մասին ասված է Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Տեղեկատվական դաշտը նման կեղծ լուրերով լցնելով, ինչպես արդեն բազմիցս առիթ ենք ունեցել համոզվելու, Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում հետագա սադրանքների իրականացման համար:
Միջազգային դերակատարների և հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունն ենք հրավիրում այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանն իրադրության լարման է գնում Արցախի խաղաղ բնակչությանը պարտադրված լիակատար շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ ՄԱԿ-ի ԱԽ արտակարգ նիստ գումարելու Հայաստանի Հանրապետության պահանջից ընդամենը երկու օր անց: Սա ոչ այլ ինչ է, քան  Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում առաջացած հումանիտար աղետից միջազգային կառույցների ուշադրությունը շեղելու փորձ:
Վերստին նշում ենք, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների հետևանքով հայտնվել է լիակատար շրջափակման մեջ: Ավելին, 2023 թ. հունիսի 15-ից Արցախի ժողովուրդը զրկված է Լաչինի միջանցքով նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջոցով սննդամթերքի, դեղորայքի և կենսական նշանակության մնացած բոլոր ապրանքների անգամ նվազագույն քանակի ներկրման հնարավորությունից։
Այսպիսով միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլերի բացակայության պայմաններում Ադրբեջանը շարունակում է խախտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները, միջազգային համընդհանուր իրավական նորմերը, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ընդունված կոնկրետ միջազգային իրավական ակտերը, որոնց թվում են ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր որոշումները Լաչինի միջանցքի ապարգելափակման վերաբերյալ։
Պահանջում ենք միջազգային բոլոր դերակատարներից և, մասնավորապես, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմից անհապաղ ձեռնարկել համապատասխան քայլեր՝ զսպելու Ադրբեջանի հնարավոր սադրիչ գործողությունները:
Ստեղծված իրավիճակում հրամայական ենք համարում հնարավորինս հրատապ ՄԱԿ-ի ԱԽ արտակարգ նիստի գումարումը՝ Լաչինի միջանցքի ամբողջական և անվերապահ ապարգելափակմանն ուղղված անհրաժեշտ և արդյունավետ միջոցների իրականացման վերաբերյալ որոշում կայացնելու նպատակով։

Требуем от России безотлагательно предпринять меры по пресечению возможных провокаций Азербайджана – МИД Арцаха
15/08/2023 11:04
Министерство иностранных дел Республики Арцах категорически опровергает и строго осуждает распространяемые азербайджанскими СМИ ложные сведения о том, что Армия обороны Арцаха якобы перемещает и сосредотачивает различную военную технику на разных направлениях линии соприкосновения. Заполняя информационное поле подобной дезинформацией, Азербайджан, как мы неоднократно имели повод убедиться, подготавливает почву для дальнейших провокаций. Об этом говорится в заявлении МИД Арцаха.
Обращаем внимание международных акторов, и в особенности Совета Безопасности ООН, на тот факт, что Азербайджан нагнетает напряженность спустя два дня после обращения Республики Армения в Совет Безопасности ООН с просьбой созвать экстренное заседание в связи с ухудшением гуманитарной ситуации, возникшей в результате осуществляемой азербайджанскими властями полной блокады мирного населения Арцаха. Это не что иное, как попытка отвлечь внимание международных структур от гуманитарной катастрофы, спровоцированной в Республике Арцах вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Вновь отмечаем, что в результате незаконных действий Азербайджана Республика Арцах с 12 декабря 2022 года находится в тотальной блокаде. Более того, с 15 июня 2023 года народ Арцаха лишен поставок минимального количества продуктов питания, медикаментов и других жизненно важных товаров, осуществлявшихся через Лачинский коридор посредством Международного Комитета Красного Креста и Российского миротворческого контингента.
Таким образом, в отсутствие действенных шагов со стороны международного сообщества Азербайджан продолжает нарушать положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, общепризнанные международные правовые нормы, а также принятые по Лачинскому коридору конкретные международно-правовые акты, в числе которых юридически обязательные решения Международного суда ООН и Европейского суда по правам человека о необходимости разблокирования Лачинского коридора.
Мы требуем от всех международных акторов и, в частности, Российского миротворческого контингента безотлагательно предпринять соответствующие меры по пресечению возможных провокационных действий Азербайджана.
В сложившейся ситуации считаем императивом незамедлительный созыв экстренного заседания Совета Безопасности ООН с целью принятия решения о реализации необходимых и эффективных мер, направленных на полное и безоговорочное разблокирование Лачинского коридора.