«Հրապարակ». Արցախի խորհրդարանական ընդդիմությունը սպասում է՝ Իշխանյանը կպարի՞ ՀՀ իշխանությունների դուդուկի տակ
15/08/2023 09:38
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած Դավիթ Իշխանյանն Արցախի խորհրդարանի նախագահ ընտրվեց քաղաքական ուժերի լայն կոնսենսուսով, սակայն Արցախի խորհրդարանական ընդդիմությունը սպասում է, թե արդյոք Իշխանյանը կհանձնի՞ առաջին «քննությունը»՝ կպարի՞ ՀՀ իշխանությունների դուդուկի տակ, թե՞ կառաջնորդվի Արցախի շահերով։
Հիշեցնենք, որ Իշխանյանն այդ պաշտոնում ընտրվեց օգոստոսի 7-ին, նրան կողմ էր ե՛ւ գործող իշխանությունը, ե՛ւ քաղաքական դաշտի մյուս դերակատարները, այդ թվում՝ նախկին նախագահները, Ռուբեն Վարդանյանը` բացառությամբ ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի։ Իշխանյանի քվեարկության ժամանակ արձանագրված 9 «դեմ»-ն էլ, ըստ մեր աղբյուրների, Սամվել Բաբայանի «Միասնական հայրենիք» ֆրակցիայի պատգամավորների ձայներն էին։
Արցախի մեր աղբյուրները հույս ունեն, որ ՀՀ-ից ճնշումներ չեն լինի Իշխանյանի վրա՝ հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը և սփյուռքի կառույցների մեծ դերը: Բանն այն է, որ ԱՀ-ում հենց այդ հաշվարկով են Իշխանյանին զիջել խոսնակի պաշտոնը, որ ակտիվացնեն սփյուռքի կառույցները։ Նշենք, որ Իշխանյանը Սահմանադրությամբ փաստացի երկրի երկրորդ պաշտոնն է զբաղեցնում: Բացի այդ, Արցախի Սահմանադրության համաձայն, նախագահի հնարավոր հրաժարականի կամ իր գործառույթների իրականացման անհնարինության դեպքում նախագահի պաշտոնակատար է դառնում հենց ԱԺ նախագահը»։

«Грапарак»: Парламентская оппозиция ждет, сдаст ли Ишханян первый «экзамен»
Газета «Грапарак» пишет, что хотя Давид Ишханян был избран председателем парламента Арцаха в условиях широкого консенсуса политических сил, однако парламентская оппозиция ждет, сдаст ли Давид Ишханян первый «экзамен», станет ли плясать под дудку властей Армении или будет руководствоваться интересами Арцаха.
«Напомним, Давид Ишханян избран спикером парламента 7 августа, его кандидатуру поддержали и действующая власть, и остальные акторы политического поля, в том числе бывшие президенты, Рубен Варданян – за исключением бывшего секретаря Совета безопасности Арцаха Самвела Бабаяна. А 9 голосов «против» в ходе голосования за его кандидатуру были, по нашим сведениям, были именно голосами депутатов фракция Бабаяна «Единая Родина».
Наши источники в Арцахе надеются, что из Армении не будут оказывать давление на Ишханяна, учитывая создавшуюся ситуацию и большую роль структур диаспоры. Дело в том, что в Арцахе уступили Ишханяну должность спикера именно с таким расчетом, чтобы активизировать структуры диаспоры. Отметим, что по Конституции, Ишханян фактически занимает вторую должность в стране. Кроме того, согласно Конституции Республики Арцаха, именно председатель Национального Собрания принимает на себя обязанности главы страны в случае отставки президента или невозможности выполнения им своих полномочий», - пишет газета.