Արարատ Միրզոյանը մեկնել է Նյու Յորք. ե՞րբ է նախատեսված ՄԱԿ-ում նրա ելույթը
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը մեկնել է Նյու Յորք՝ մասնակցելու Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստին: Այս մասին «Ազատությանը» հայտնել է ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը:
Միրզոյանի ելույթը նախատեսվում է տեղական ժամանակով օրվա երկրորդ կեսին։
Հայաստանի դիմումի հիման վրա կայանալիք հրատապ նիստն ընթանալու է բաց ռեժիմով, դրան մասնակցելու են Անվտանգության խորհրդի 15՝ 5 մշտական և 10 ընտրված անդամները։ Այս ամիս Անվտանգության խորհուրդը նախագահում է ԱՄՆ-ը։
Պաշտոնական Երևանը Անվտանգության խորհրդին ուղղված իր դիմումում կոչ էր արել, որ միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման համար պատասխանատու Անվտանգության խորհուրդը «կանխի զանգվածային վայրագությունները, այդ թվում՝ ռազմական հանցագործությունները, էթնիկ զտումները, մարդկության դեմ հանցագործությունները և ցեղասպանությունը»։

Арарат Мирзоян отбыл в Нью-Йорк для участия в заседании Совбеза ООН
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отбыл в Нью-Йорк для участия в заседании Совбеза ООН по вопросу гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. Об этом Радио «Азатутюн» сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
Выступление Мирзояна запланировано на вторую половину дня по местному времени.
Срочное заседание, которое состоится на основании обращения Армении, пройдет в открытом режиме, в нем примут участие 15 членов СБ ООН – 5 постоянных и 10 избранных. В этом месяце в Совбезе ООН председательствуют США.
В своем обращении официальный Ереван призвал Совет Безопасности, отвечающий за обеспечение международного мира и безопасности, «предотвратить массовые зверства, в том числе военные преступления, этнические чистки, преступления против человечности и геноцид».