ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ է անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների ազատ տարանցումը:
Այս  մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը՝ արձանագրելով, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը վատթարանում է:
«Մեզ շարունակում է խորապես անհանգստացնել Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակումը, մասնավորապես՝ առևտրային, մարդասիրական և մասնավոր մեքենաների համար։ Մարդասիրական երթևեկության նման դադարեցումը, մեր կարծիքով, վատթարացնում է հումանիտար իրավիճակը և խաթարում է խաղաղ գործընթացի նկատմամբ վստահություն ստեղծելու ջանքերը։ Եվ այսպես, մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը վերականգնել այս միջանցքով առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների ազատ տարանցումը», - ասել է պաշտոնյան։
Նա նաև նշել է, որ օգոստոսի 16-ին կայանալիք ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում տեղի կունենան թեմայի շուրջ հետագա քննարկումներ:
«Մենք հետևողականորեն ընդգծել և կրկնել ենք այն փաստը, որ ուղիղ երկխոսությունը էական նշանակություն ունի այս երկարամյա հակամարտությունը լուծելու համար, և կարծում ենք, որ ցանկացած ներգրավվածություն, որն, ի վերջո, խաղաղություն և կայունություն կբերի Հարավային Կովկասի ժողովրդին, լավ և դրական քայլ կլինի», - եզրափակել է Վեդանտ Պատելը։

США призывают Азербайджан восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору
США призывают правительство Азербайджана восстановить свободный проезд всех видов транспортных средств через Лачинский коридор.
Об этом заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель, отметив, что гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается.
«Мы по-прежнему глубоко обеспокоены продолжающимся закрытием Лачинского коридора, особенно его закрытием для коммерческих, гуманитарных и частных транспортных средств. Прекращение такого рода гуманитарных перевозок, по нашему мнению, ухудшает гуманитарную ситуацию и подрывает предпринимаемые усилия по укреплению доверия к мирному процессу. Мы призываем правительство Азербайджана восстановить свободный проезд коммерческих, гуманитарных и частных транспортных средств через этот коридор», - сказал Патель.
Он также отметил, что дальнейшее обсуждение темы состоится в ходе заседания Совбеза ООН, которое состоится 16 августа.
«Мы последовательно подчеркивали и подтверждали тот факт, что прямой диалог необходим для разрешения этого давнего конфликта, и мы считаем, что любые обязательства, которые в конечном итоге принесут мир и стабильность народу Южного Кавказа, были бы хорошим делом и позитивным шагом вперед», - резюмировал представитель Госдепа.