Ադրբեջանը պետք է կատարի իր միջազգային պարտավորությունները. Ֆրանսիայի ԱԳՆ
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը խորը մտահոգություն է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն ավելի քան ութ ամիս տուժում է ստեղծված իրավիճակի հետևանքներից։  Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությունից հայտնում են՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի արգելափակման հետևանքով առաջացած լուրջ հումանիտար ճգնաժամի թեմայով կայանալիք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից առաջ Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան հեռախոսազրույց է ունեցել հայ գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ։
Կատրին Կոլոննան նշել է, որ բոլոր խնդիրները պետք  է լուծվեն բանակցություններիկ միջոցով՝ հասնելու արդար ու կայուն խաղաղության։
Նախարարը վերահաստատել է Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով բեռների, մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը վերականգնելու, ինչպես նաև բնակչությանը գազով և էլեկտրաէներգիայի անխափան մատակարարման իր կոչը։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը պետք է հետևի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, մասնավորապես՝ ապահովի Միջազգային դատարանի՝  փետրվարի 22-ի վճռով ընդունված միջանկյալ միջոցների կատարումը, որոնք պարտադիր են։
Ֆրանսիացի նախարարն իր գործընկերոջը հավաստիացրել է Ֆրանսիայի լիարժեք մոբիլիզացիայի մասին՝  ի աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, որի շրջանակներում Ֆրանսիան լրացուցիչ 3 մլն եվրո կհատկացնի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի մարդասիրական նախաձեռնությունների համար։
Ֆրանսիայի և Հայաստանի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև օգոստոսի 15-ին ԵՄ դիտորդական առաքելությունան (EUMA) պարեկային ծառայության ընթացքում  նրանց ուղղությամբ Ադրբեջանի կրակոցներին։ Կատրին Կոլոննան իր մտահոգությունն է հայտնել այս միջադեպի կապակցությամբ, աջակցությունը հայտնել եվրոպական առաքելությանը։

Азербайджан должен соблюдать свои международные обязательства – МИД Франции
Министр Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна выразила глубокую обеспокоенность Франции в связи с тем, что население Нагорного Карабаха больше восьми месяцев страдает от последствий сложившейся ситуации. Как сообщает МИД Франции, министр Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна провела телефонный разговор со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном – в преддверии предстоящего 16 августа заседания Совета Безопасности ООН относительно серьезного гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Катрин Колонна подчеркнула, что все проблемы должны быть решены путем переговоров с целью достижения справедливого и прочного мира.
Министр повторила свой призыв к восстановлению свободного передвижения товаров, людей и товаров по Лачинскому коридору в обоих направлениях, а также к бесперебойному снабжению населения газом и электроэнергией.
Она напомнила, что Азербайджан должен соблюдать свои международные обязательства, в частности выполнить обеспечительные меры, принятые Международным судом в его постановлении от 22 февраля, которые являются обязательными.
Министр заверила своего коллегу в полной мобилизации Франции в поддержку населения Нагорного Карабаха, в рамках чего Франция дополнительно выделит 3 млн евро на гуманитарные инициативы Международного комитета Красного Креста.
Главы МИД Франции и Армении коснулись также имевших место 15 августа на границе с Арменией обстрелов во время патрулирования миссии наблюдателей ЕС (EUMA). Катрин Колонна выразила обеспокоенность в связи с этим инцидентом и выразила поддержку европейской миссии.