«Ժողովուրդ». ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը սեպտեմբերին նիստ կհրավիրի, հեռավար կապով կխոսի Արցախի նախագահը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը սեպտեմբերին նիստ կհրավիրի, որի ժամանակ այս անգամ կխոսի Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Ի դեպ, նրա մասնակցությամբ նիստը կիրականացվի հեռավար կապի միջոցով, քանի որ Հարությունյանը Արցախում է՝ շրջափակման մեջ։ Նկատենք, որ ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը ևս խոստացել է գալ քննիչ հանձնաժողով, սակայն հստակ օրն ու ժամը չի ասել։
Բանն այն է, որ Հարությունյանի չներկայանալը ու քաղաքական իշխանությունից սրտնեղելը կապված է իր նկատմամբ հարուցված քրեական գործով, որով դեռ նախաքննական մարմինը վերջնական որոշում չի կայացրել: Դեռ փորձում են գնահատական տալ՝ ՊԲ նախկին հրամանատարը թերացել է, թե ոչ»։

«Жоховурд»: Следственная комиссия НС созовет в сентябре заседание с участием Араика Арутюняна
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что следственная комиссия по изучению обстоятельств 44-дневной войны созовет в сентябре заседание, во время которого выступит президент Арцаха Араик Арутюнян.
«Кстати, заседание с его участием будет проходить по дистанционной связи, поскольку Арутюнян – в блокадном Арцахе. Отметим, что бывший командующий Армией обороны Арцаха Джалала Арутюнян также обещал прийти в следственную комиссию, однако не сказал конкретной даты.
Дело в том, что неявка и обида Арутюняна на политическую власть связаны с возбужденным в его отношении уголовным делом, по которому орган предварительного следствия еще не принял окончательного решения. Пока пытаются дать оценку, допустил ли бывший командующий Армией обороны халатность или нет», - пишет газета.