Հայաստանի համար պետք է կարմիր գիծ լինի Լաչինի միջանցքի բացման դիմաց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ցանկացած սահմանափակում․ «Հայաստան» խմբակցություն
16/08/2023 17:29
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հայտարարությունը․
«Այսօր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ կայանալիք արտահերթ նիստի կապակցությամբ «Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարում է.
Մենք ուշի-ուշով հետևում ենք զարգացումներին։ Նպատակ սահմանելով նման քայլով կանխել զանգվածային ոճրագործությունները, ներառյալ պատերազմական հանցագործությունները, էթնիկ զտումները, մարդկության դեմ հանցագործությունները և ցեղասպանությունը՝ հույս ունենք, որ ՀՀ իշխանությունները ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրների հետ կատարել են անհրաժեշտ աշխատանք առաջադրված նպատակին հասնելու համար։
Ստեղծված իրավիճակում գտնում ենք․
1. Միջազգային հանրության և Հայաստանի գործող իշխանությունների բոլոր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված աղետալի հումանիտար իրավիճակի շուտափույթ լուծմանը։
2. Երբ Ադրբեջանը բացահայտորեն իրականացնում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ցեղասպան քաղաքականություն,  չի կարող լինել հակամարտության քաղաքական կարգավորման արդյունավետ քննարկում, քանի դեռ չի վերականգնվել Լաչինի միջանցքի լիարժեք գործունեությունը։
3. Միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի և դատապարտի այն փաստը, որ Ադրբեջանը լիովին անտեսում է միջազգային դատական   ատյանների որոշումները և գտնի արդյունավետ մեխանիզմներ՝ ստիպելու Ադրբեջանին կատարել դրանք։
4. Հայաստանի համար, որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի նախաձեռնող, պետք է կարմիր գիծ հանդիսանան Արցախի հայերի՝ որպես Ադրբեջանի կազմում բնակվող էթնիկ փոքրամասնության արձանագրումը և նույնիսկ Լաչինի միջանցքի բացման դիմաց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի որևէ սահմանափակում։
5. Ադրբեջանի գործողությունները օրինական իրավունք են տալիս հայկական կողմին հետ կանգնել առ այսօր իրենց կողմից արված ոչ հայանպաստ և Արցախի ինքնորոշման իրավունքը սահմանափակող հայտարարություններից, փոխել այսօրվա բանակցությունների վտանգավոր նարատիվը և կենտրոնանալ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի հիմնարար իրավունքների իրացման և անվտանգության ապահովման վրա։

Для Армении должно быть красной линией любое ограничение права народа Арцах на самоопределение взамен на открытие Лачинского коридора – фракция «Армения»
Парламентская фракция «Армения» выступила с заявлением:
«В связи с сегодняшним заседанием Совета Безопасности ООН по вопросу гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе фракция «Армения» заявляет:
Мы внимательно следим за развитиями. Мы надеемся, что, преследуя цель предотвратить таким шагом массовые преступления, в том числе военные преступления, этнические чистки, преступления против человечества и геноцид, власти Армении провели необходимую работу со странами-членами Совета Безопасности ООН для достижения поставленной цели.
В создавшейся ситуации считаем, что
1. Все усилия международного сообщества и действующей власти Армении должны быть направлены на скорейшее решение создавшейся в Нагорном Карабахе катастрофической гуманитарной ситуации.
2. В условиях, когда Азербайджан открыто осуществляет политику геноцида в отношении народа Нагорно-Карабахской Республики, эффективного обсуждения политического урегулирования конфликта не может быть до тех пор, пока не восстановлено полноценное функционирование Лачинского коридора.
3. Международное сообщество должно признать и осудить тот факт, что Азербайджан полностью игнорирует решения международных судебных инстанций, и найти эффективные механизмы для принуждения Азербайджана к их выполнению.
4. Для Армении, как инициатора заседания Совета Безопасности ООН, должно быть красной линией признание армян Арцаха в качестве проживающего в составе Азербайджана национального меньшинства и какое-либо ограничение права народа Арцах на самоопределение взамен на открытие Лачинского коридора.
5. Действия Азербайджана дают законное право армянской стороне отказаться от сделанных до сих пор не проармянских и ограничивающих право Арцаха на самоопределение заявлений, изменить опасный нарратив сегодняшних переговоров и сосредоточиться на обеспечении фундаментальных прав и безопасности армянского народа Нагорного Карабаха».