«Հրապարակ». Սյունիքում նախապատրաստվում են Փաշինյանի այցին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սյունիքում նախապատրաստվում են Փաշինյանի այցին, չնայած դեռ հաստատում չեն ստացել այցի և այցի ժամկետների վերաբերյալ, սակայն հուսով են, որ վարչապետը կիրականացնի դեռևս ամիսներ առաջ պլանավորած ու հետաձգված այցը։ Հատկապես որ վերջին անգամ Սյունիք է մեկնել 2021-ի ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ, և դա բավականին անփառունակ այց էր։ Պատերազմից հետո կայացած այդ այցի ժամանակ Փաշինյանին «սյունյաց ողջույններ» հղեցին, որին հետևեցին քրեական գործեր և պատժամիջոցներ, որ այլևս երբեք նրան չվիրավորեն:
Ավելի ուշ նրա կինը մեկնեց Սյունիք և վարդերի փունջ ստացավ Քաջարանի ըմբոստ քաղաքապետից: Սակայն ՀՀ վարչապետն այդ պահից խուսափում է սյունյաց աշխարհ ոտք դնել: Հիմա ՔՊ-ում կարծում են, որ իրավիճակ է փոխվել, և Փաշինյանը չի խուսափի Սյունիք այցելելուց` կհաստատի հրավերը։ Բանն այն է, որ օգոստոսի 19-ին նշվում է Կապանի, իսկ 20-ին՝ Քաջարանի օրը: Վարչապետից բացի, Սյունիք են հրավիրել նաև ԱԺ նախագահին, կառավարության այլ անդամների»։

«Грапарак»: В Сюнике готовятся к визиту Никола Пашиняна
Газета «Грапарак» пишет, что в Сюнике готовятся к визиту Никола Пашиняна, хотя пока не получили подтверждения о визите и его сроках, однако надеются, что премьер совершит запланированный несколько месяцев назад и отложенный визит.
«Особенно с учетом того, что в последний раз он посетил Сюник в 2021 году, во время предвыборной кампании, и этот визит закончится бесславно. В ходе этого состоявшегося после войны визита Пашиняна адресовали ″сюникские приветствия″, после чего последовали уголовные дела и меры наказания, чтобы больше не оскорбляли премьер-министра.
Позже его супруга отправилась в Сюник и получила букет роз от мятежного мэра Каджарана. Однако премьер с тех пор избегает посещать Сюник. Сейчас в ″Гражданском договоре″ считают, что ситуация изменилась и Пашинян не будет избегать визита и примет приглашение. Дело в том, что 19 августа празднуется день Капана, а 20 августа – день Каджарана. Кроме премьер-министра в Сюник приглашены также спикер парламента и другие члены правительства», - пишет газета.