Ամերիկահայերը բողոքի ակցիաներ են անցկացրել Լոս Անջելեսում Ֆրանսիայի և Չինաստանի հյուպատոսությունների ու ՄԹ հյուպատոսի տան մոտ (Տեսանյութ)
16/08/2023 11:21
Լոս Անջելեսում հայերը բողոքի ակցիա են անցկացրել ԱՄՆ-ում Ֆրանսիայի և Չինաստանի գլխավոր հյուպատոսությունների, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի հյուպատոսի տան մոտ։ Ցուցարարները պահանջում են քայլեր ձեռնարկել  Ադրբեջանի կողմից Արցախում իրականացվող ցեղասպանությունը կանխելու համար։
Նրանք Ֆրանսիայի և Չինաստանի հյուպատոսությունների շենքերի վրա, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի հյուպատոսի տան դիմաց փակցրել են «Քվեարկեք Արցախում ցեղասպանությունը դադարեցնելու օգտին» գրությամբ պաստառներ։
Ակցիայի մասնակիցներից Դավիթ Մնացականյանը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 16-ին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն արտակարգ նիստում քննարկելու է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ հիմնական դերակատար պետություններն Արցախի անվտանգության ապահովման  հարցին դրական լուծում կտան, կպարտադրեն, որպեսզի Ադրբեջանը բացի միջանցքը։ Արցախում արդեն սովամահության դեպք կա, բնականաբար, այս իրավիճակում չենք կարող հանգիստ նստել»,- ասել է նա։

Армяне Лос-Анджелеса провели акции протеста у консульств Франции и Китая, и дома генконсула Великобритании (Видео)
16/08/2023 12:33
Армяне Лос-Анджелеса провели акции протеста у диппредставительств постоянных членов Совбеза ООН. Участники акции собрались у консульств Франции и Китая, а также у дома генконсула Великобритании. Демонстранты требуют принять меры для предотвращения геноцида, осуществляемого Азербайджаном в Арцахе.
Они разместили плакаты с надписью «Проголосуйте за прекращение геноцида в Нагорном Карабахе» на зданиях консульств Франции и Китая, а также перед домом британского консула.
Один из участников Давид Мнацаканян напомнил, что 16 августа Совет Безопасности ООН на экстренном заседании обсудит создавшуюся в Арцахе ситуацию в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
«Мы ожидаем, что основные государства-акторы дадут положительное решение вопросу обеспечения безопасности Арцаха, заставят Азербайджан открыть коридор. В Арцахе уже есть случаи голодной смерти, мы не можем сидеть спокойно в этой ситуации», - сказал он.