Մի շարք երկրների կողմից Լաչինի միջանցքի և այլ ճանապարհների միջև հավասարության նշան դնելն անթույլատրելի է․ Արցախի ԱԳ նախարար
17/08/2023 19:15
Այն, որ ստեղծված իրավիճակին անդրադարձել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը, արդեն ողջունելի է, այսօր հրավիրված հրատապ ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը՝ անդրադառնալով Արցախի հարցով երեկ հրավիրված ՄԱԿ ԱԽ նիստի արդյունքներին։
Ղազարյանը շնորհակալութուն հայտնեց այն երկրների ներկայացուցիչներին, ովքեր հստակ ձակերպումներ են տվել Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությանը, սակայն անթույլատրելի համարեց որոշ երկրների ներկայացուցիչների կողմից Լաչինի միջանցի և այլ երթուղիների միջև հավասարության նշան դնելու գնահատականները։
«Մտահոգություն ունենք՝ մի շարք երկրների կողմից փորձեր են կատարվել հավասարության նշաններ դնել Լաչինի միջանցքի և այլ ճանապարհների, տրանսպորտային կոմունիկացիաների միջև, ինչը անթույլատրրելի է և չի համապատասխանում 2020 թվականի եռակողմ փաստաթղթով սահմանված պարամետրերին, որոնք վերաբերում են Լաչինի միջանցքին»,- ասաց Արցախի ԱԳ նախարարը։

Глава МИД Арцаха: Попытки ряда стран поставить знак равенства между Лачинским коридором и другими дорогами – недопустимы
17/08/2023 19:58
Мы приветствуем тот факт, что Совет Безопасности ООН обратился к создавшейся в Арцахе ситуации, заявил на созванной сегодня экстренной пресс-конференции министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян, комментируя итоги вчерашнего заседания СБ ООН по вопросу Арцаха.
Сергей Газарян поблагодарил представителей тех стран, которые дали четкие формулировки проводимой Азербайджаном политике, однако посчитал недопустимым оценки представителей некоторых стран, попытавшихся поставить знак равенства между Лачинским коридором и другими маршрутами.
«Мы обеспокоены тем, что ряд стран предприняли попытки поставить знак равенства между Лачинским коридором и другими дорогами, между транспортными коммуникациями, что недопустимо и не соответствует параметрам, установленным трехсторонним документом от 2020 года, которые касаются Лачинского коридора», - сказал глава МИД Арцаха.