Ինչո՞ւ Հայաստանը չէր աշխատել այլ պետությունների հետ՝ ՄԱԿ ԱԽ-ում բարձրացնելու Արցախի և արտաքին աշխարհի միջև օդային հաղորդակցության հարցը․ Վահե Հովհաննիսյան
17/08/2023 19:28
«Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Արցախի հարցով ՄԱԿ  ԱԽ նիստի արդյունքներին։
«Այսօր ամբողջ օրը մարդիկ իրար հարցնում են, թե ինչ կատարվեց երեկ ՄԱԿ ԱԽ նիստում։ Ոչ ոք հասարակությանը չի ասում ոչ մի բառ։ Իշխանությունը չի ասում՝ ի´նչ սպասելիքներ ուներ, ի´նչ ստացավ և ի´նչ ակնկալիքներ ունի։ Իսկ իրականությունը նույնն է՝ շրջափակում, սննդի և դեղորայքի սուր պակաս։
Ընդդիմությունը, որպես ինստիտուտ, նույնպես լռում է։ Որոշ անհատներ փորձում են ինչ-որ բան ձևակերպել, բայց դա ամեն դեպքում անհատական տեսակետ է, և որպես այդպիսին՝ չի կարող տրամադրություններ ստեղծել կամ մեծ հասարակության համար քիչ թե շատ համոզիչ պատասխան լինել։
Արձագանք չկա նաև Արցախից, թեև, կարծում եմ, անպայման պետք է լիներ։
Տպավորություն է, թե ինչ-որ պայմանավորվածություն է վերջին պահին խախտվել է կամ գուցե ձեռք չէր բերվել ընդհանրապես, այդ պատճառով էլ որևէ փաստաթուղթ չծնվեց։
ՄԱԿ ԱԽ նիստը չի կարելի համարել տապալում և չի կարելի համարել ձեռքբերում։ Գնահատականը կախված է հետագա քայլերից. Հայաստանը և Արցախը կարող են գրագետ քայլերի դեպքում ապագայում ստանալ շահեկան զարգացում, և նույն կերպ՝ սխալների և ապաշնորհության պարագայում ստանալ վատ սցենարներ։
Լուրջ աշխատանք պիտի տարվեր հատկապես այսպես կոչված BRICS-ի երկրների հետ, սակայն առնվազն Բրազիլիայի տարօրինակ ելույթը ցույց տվեց, որ անգամ ավանդաբար պրոհայկական դիրքորոշում ունեցող երկիրն այս անգամ այլ կերպ է տրամադրված։
Մի հարց ես ինքս ունեմ. ինչո՞ւ Հայաստանը չէր աշխատել այլ պետությունների հետ՝ բարձրացնելու համար հումանիտար և քաղաքացիական անձանց տեղաշարժի նպատակներով օդային հաղորդակցության մեկնարկը Արցախի և արտաքին աշխարհի միջև։
Ավելի լավ պահ, ավելի լավ հարթակ օդային հաղորդակցության թեման սրելու համար դժվար է գտնել»,- գրել է Հովհաննիսյանը։

Ваге Ованнисян: Почему Армения не провела работу с другими государствами, чтобы поднять в СБ ООН вопрос авиасообщения между Арцахом и внешним миром?
17/08/2023 20:43
Член Группы альтернативных проектов Ваге Ованнисян обратился к итогам заседания Совета Безопасности ООН по вопросу гуманитарной ситуации в Арцахе.
«Сегодня весь день люди спрашивают друг друга, что произошло вчера на заседании СБ ООН? Никто не говорит общественности ни слова. Власть не говорят, чего она ожидала, что получила и на что рассчитывала? А реальность не меняется – блокада, острая нехватка продовольствия и медикаментов.
Оппозиция, как институт, тоже молчит. Некоторые люди пытаются что-то сформулировать, но это во всех случаях индивидуальная точка зрения, и как таковая она не может создать настроение или быть более или менее убедительным ответом для широкой общественности.
Нет реакции также из Арцаха, хотя, считаю, что обязательно должна была быть.
Создается впечатление, что какая-то договорённость была нарушена в последний момент или может вообще не была достигнута, поэтому какой-либо документ так и не был принят.
Заседание СБ ООН нельзя считать провалом и нельзя считать достижением. Оценка зависит от дальнейших шагов: в случае грамотных шагов Армения и Арцах могут получить в будущем выгодное развитие, и точно также получить плохой сценарий – в случае ошибок и бесталанности.
Нужно было провести серьезную работу, особенно с так называемыми странами BRICS, однако, как минимум, странное выступление Бразилии показало, что даже страна с традиционно проармянской позицией на этот раз была настроена иначе.
У меня есть один вопрос: почему Армения не провела работу с другими государствами, чтобы поднять вопрос открытия авиасообщения между Арцахом и внешним миром с гуманитарной целью и для передвижения гражданских лиц?
Лучшего момента, лучшей площадки для озвучивания темы авиасообщения трудно найти», - написал Ованнисян.