Մենք չենք կարող իրադարձությունները հետ պտտել, հայկական կողմն այդ հնարավորությունը կորցրել է. Օսկանյան
18/08/2023 13:07
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը, որը մեր հասարակության մոտ լավատեսություն և հույսեր էր առաջացրել, ավարտվեց հուսախաբությամբ։ Չընդունվեց որևէ բանաձև կամ հայտարարություն, և հարցական է, արդյոք երբևէ միջազգային իրավունքի ուժով որևէ բանաձև կլինի, որը Ադրբեջանին կպարտադրի բացել Լաչինի միջանցքը։ Այդ մասին գրում է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
Համենայն դեպս, այս ամենի միջից ես ուզում եմ լավատեսության մի հատիկ վերցնել, որի իրականություն դառնալու հնարավորությունը կախված է միայնումիայն Հայաստանի իշխանությունների դիրքից ու գործելակերպից կամ նրանց հրաժարականից։
Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամներից որևէ մեկն իր ելույթում հատուկ շեշտադրում չարեց այն փաստին, որ Հայաստանն Արցախը վաղաժամկետ ճանաչել է Ադրբեջանի մաս։ Ներկայի բանակցություններում հիմնական միջնորդներից Եվրամիության ներկայացուցիչը հղում արեց Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզին, ինչը, կարծում եմ, պատահականություն չէ։ Միջազգային հանրությունը թերևս բաց է պահում այսօրվա բանակցային օրակարգը փոխելու հնարավորությունը։
Օրինակ, ճիշտ կլիներ, որ Անվտանգության խորհրդի նիստում արտգործնախարարը հնչեցներ առնվազն հետևյալը․
«Ադրբեջանի վերջին գործողություններն ու հայտարարությունները մեզ ստիպում են եզրակացնել, որ նրանք ոչ միայն անպատժելիորեն խախտում են պայմանավորվածություներն ու ստորագրած փաստաթղթերը, այլև չարաշահում են հայկական կողմի բարի կամքի դրսևորումները։
Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ 2022-ի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի հայտարարությունում ներառված արտահայտությունը ոչ այլ ինչ էր, քան Հայաստանի փորձը՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում։
Սակայն, ինչպես հայտնի է, դիվանագիտության և բանակցությունների մեջ ոչինչ համաձայնեցված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ։ Ինչպես գիտեք, մենք դեռ շատ բան ունենք համաձայնեցնելու։ Հայաստանը պարզապես պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, եթե խաղաղ բանակցությունները հանգեցնելու են արդար և երկարատև խաղաղության մեր երկու ժողովուրդների միջև:
Ադրբեջանն այսօր չի կարող անտեսել և մոռացության տալ այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղը, երբեք չլինելով անկախ Ադրբեջանի կազմում, խորհրդային տարիներին ունեցել է ինքնավար կարգավիճակ, ինչը և պետք է լինի նվազագույն այն հենքը, որի վրա կկառուցվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ճակատագրի և կարգավիճակի վերաբերյալ ցանկացած քննարկում»։
Իհարկե, մենք չենք կարող իրադարձությունները հետ պտտել։ Հայկական կողմն այդ հնարավորությունը կորցրել է, բայց ես մնում եմ համոզված, որ վերոնշյալ մոտեցումները, դիրքորոշումները, քաղաքականությունը՝ թեկուզև էությամբ մինիմալիստական, բայց մնում են հնարավոր ճանապարհներից մեկը՝ փոխելու այսօրվա շատ վտանգավոր և փակուղու ու պատերազմի տանող բանակցային նարատիվը։ Այս մոտեցումներով միայն հնարավոր կլինի բանակցային ճանապարհով հասնելու արդար և երկարատև խաղաղության երկու ժողովուրդների միջև։

Мы не можем повернуть время вспять: армянская сторона утратила эту возможность – Вардан Осканян
Заседание Совета безопасности ООН, вызвавшее оптимизм и надежды в нашем обществе, закончилось разочарованием. Не было принято ни резолюции, ни заявления и остается под вопросом, будет ли когда-либо принята какая-то резолюция в соответствии с международным правом, которая обяжет Азербайджан открыть Лачинский коридор. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Во всяком случае, во всем этом я вижу крупицу объективности, возможность становления реальностью которой зависит только от позиции и деятельности властей Армении или их отставки.
Ни один из пяти постоянных членов Совета безопасности в своем выступлении не сделал особого акцента на том, что Армения досрочно признала Арцах частью Азербайджана. Один из основных посредников на нынешних переговорах – представитель Евросоюза упомянул Нагорно-Карабахскую автономную область, что, я думаю, неслучайно. Международное сообщество, пожалуй, оставляет открытой возможность изменения повестки сегодняшних переговоров.
Например, было бы правильно, чтобы министр иностранных дел сказал на заседании Совета Безопасности как минимум следующее:
″Последние действия и заявления Азербайджана вынуждают нас сделать вывод, что они не только безнаказанно нарушают договоренности и подписанные документы, но и злоупотребляют доброй волей армянской стороны.
Содержащаяся в Пражском заявлении от 6 октября 2022 года фраза о территориальной целостности Азербайджана была не чем иным, как попыткой Армении создать благоприятные условия в переговорном процессе с Азербайджаном.
Однако, как известно, в дипломатии и переговорах ничего не согласовано, пока не согласовано все. Как вы знаете, нам предстоит еще многое согласовать. Армения просто готова признать территориальную целостность Азербайджана, если мирные переговоры приведут к справедливому и прочному миру между двумя нашими народами.
Азербайджан не может сегодня игнорировать и предать забвению тот факт, что Нагорный Карабах, никогда не являясь частью независимого Азербайджана, имел в советские годы автономный статус, который и должно стать минимальной основой любых обсуждений о судьбе и статусе народа Нагорного Карабаха″.
Конечно, мы не можем повернуть время вспять. Армянская сторона утратила эту возможность, но я по-прежнему убежден, что вышеупомянутые подходы, позиции, политика, хотя и минималистские по своей сути, остаются одним из возможных путей изменить сегодняшний очень опасный переговорный нарратив, ведущий к тупику и войне. Только при таких подходах можно будет достичь справедливого и прочного мира между двумя народами путем переговоров», - написал Вардан Осканян