Մինչ Երեւանից ժամանող ինքնաթիռը վայրէջք կկատարեր Սյունիք օդանավակայանում՝ ըստ ականատեսների, կրակահերթի ձայներ են լսվել (Առավոտ)
19/08/2023 13:36
Օգոստոսի 19-ին Կապանի օրվա առիթով ներկայացուցչական թռիչք է տեղի ունեցել։ Մինչ Երեւանից ժամանող ինքնաթիռը վայրէջք կկատարեր «Սյունիք» օդանավակայանում՝ ըստ ականատեսների, կրակահերթի ձայներ են լսվել։ Օդանավակայանի անվտանգության աշխատակիցները շենքից տարհանել են դիմավորողներին։ Ինքնաթիռը բարեհաջող վայրէջք է կատարել, ինքնաթիռի մեջ են եղել վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԱԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, փոխնախարարներ, ԶՊՄԿ-ի ղեկավարության անդամներ։ Տեղեկությունը հայտնում է «Առավոտ»-ը։
Ենթադրվում է, որ ադրբեջանցիները նպատակ են ունեցել վախի մթնոլորտ ստեղծել, որ ինքնաթիռը վայրէջք չկատարի։ Լրատվամիջոցը նշում է նաեւ, որ «Սյունիք» օդանավակայանում ավիացիոն անվտանգության ծառայության տեսուչ, երրորդ հերթափոխի ավագ Ալբերտ Սարգսյանը օգոստոսի 18-ին հաղորդում է տվել, որ նույն օրը ժ.04.24-ին Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող «Աղքյանդ» կոչվող վայրից «Սյունիք» օդանավակայանի ուղղությամբ արձակվել է 3 կրակոց, որից 2-ը դիպչել են օդանավակայանի ժամանման սրահի և կարգավարի սենյակի արտաքին պատերին, ներթափանցել ներս, վնասել գույք, իսկ 3-րդ կրակոցի հետքերը չեն հայտնաբերվել, որոնք ունեցել են ազգային, էթնիկ բնույթի հանգամանքներով պայմանավորված սպանության նպատակ:
Մեկնել են ՀՀ ոստիկանության պետ-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Հովհաննիսյանը, ՀՀ ԱԱԾ Սյունիքի մարզային վարչության պետ Կոստանդյանը, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության պետ Մկրտչյանը և Սյունիքի մարզային քննչական վարչության պետ Գրիգորյանը:
Փաստաթղթերն ուղարկվել են Սյունիքի մարզային քննչական վարչություն՝ քր. վարույթ նախաձեռնելու հարցը քննարկելու համար:

Перед тем как вылетевший из Еревана должен был приземлиться в аэропорту «Сюник», слышны были очереди выстрелов («Аравот»)
19/08/2023 14:46
По случаю дня Капана 19 августа состоялся представительский рейс. Перед тем как вылетевший из Еревана рейс должен был приземлиться в аэропорту «Сюник», по свидетельству очевидцев, были слышны очереди выстрелов. Сотрудники безопасности аэропорта эвакуировали из здания встречающих. Самолет успешно совершил посадку, в нем находились руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и секретарь Совета безопасности Армен Григорян, заместители министров, представители руководства ЗММК, сообщает газета «Аравот».
Предполагается, что азербайджанцы преследовали цель создать атмосферу страха, чтобы самолет не совершил посадку.
Издание также отмечает, что инспектор службы авиационной безопасности аэропорта «Сюник», старший третьей смены Альберт Саркисян 18 августа передал сообщение о том, что в тот же день, в 04:24, с находящегося под контролем Азербайджана так называемого участка «Ахкянд» в направлении аэропорта «Сюник» было произведено 3 выстрела с целью убийства на национальной, этнической почве, 2 из которых задели внешние стены зала прибытия аэропорта и комнаты диспетчера, повредили инвентарь, а следы третьего выстрела не были обнаружены. Прибыли заместитель министра внутренних дел-начальник полиции Армении, генерал-майор полиции Ованнисян, начальник областного управления СНБ Армении по Сюникской области Костандян, начальник Сюникского областного управления полиции МВД Армении Мкртчян начальник Сюникского областного следственного управления Григорян.
Документы отправлены в следственное управление Сюникской области для обсуждения вопроса о возбуждении уголовного производства.