ԱՄՆ դեսպանը Լոռիում էր
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քվինը Լոռու գեղատեսիլ մարզում էր, որտեղ այցելել է Սանահին Վանական Համալիր՝ ծանոթանալու «ԱՄՆ դեսպանի Մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի» ֆինանսավորմամբ համալիրի մի քանի բաղադրիչների պահպանության աշխատանքների ընթացքին։ Այդ մասին հայտնում են դեսպանությունից։
Սանահինում դեսպանին ողջունել է Ալավերդի համայնքի ղեկավարը։
Հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ իրականացվում են համալիրի արևելյան հատվածի հուշարձանախմբի՝ Սբ․ Հակոբի մատուռի, Գրիգոր Տուտեոդու խաչքարի և Սբ․ Հարույթուն եկեղեցու պահպանության աշխատանքները, որոնք ղեկավարում է «Պատմական հուշարձանների ճարտարապետների հայկական ասոցիացիան»։ \
Նշվում է, որ ԱՄՆ դեսպանությունը հպարտ է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանի հարուստ պատմամշակութային ժառանգության այս կարևոր հուշարձանների կոնսերվացման հարցում։

Посол США Кристина Квин посетила Лорийскую область
Посол США в Армении Кристина Квин побывала в живописной Лорийской области, где посетила монастырский комплекс Санаин, чтобы ознакомиться с ходом работ по сохранению нескольких компонентов комплекса, финансируемых «Фондом посла США по сохранению культурного наследия». Об этом сообщает посольство США.
В Санаине посла приветствовал руководитель общины Алаверди.
При финансировании фонда проводятся работы по сохранению группы памятников на восточном участке комплекса – часовни Сурб Акоп, хачкара архиепископа Григора Тутеорда и церкви Сурб Арутюн, которыми руководит «Армянская ассоциация архитекторов исторических памятников».
Отмечается, что посольство США гордится своим вкладом в вопрос консервации этих важных памятников богатого историко-культурного наследия Армении.