Ռուսաստանի և Արցախի 41 քաղաքացիներ տեղափոխվել են Հայաստան (Տեսանյութ)
Այսօր ՌԴ խաղաղապահների կողմից տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Արցախի 41 քաղաքացիների տեղափոխություն Արցախից Հայաստան, որն առաջին դեպքն է հունիսի 14-ից ի վեր: Այդ մասին հայտնում են ԼՂ կառավարության ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնից:
ՌԴ քաղաքացիները վաղուց սպասում էին իրենց տեղափոխությանը, իսկ Արցախի քաղաքացիները ուսանողներ են, որոնք ընդունվել են ՀՀ և արտասահմանյան բուհեր: Ըստ խաղաղապահների հետ ձեռքբերված նախնական պայմանավորվածության՝ առաջիկա օրերին շարունակվելու է ուսանողների և ՌԴ քաղաքացիների տեղափոխությունը:
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է խոչընդոտել բազմաթիվ անձանց երկկողմանի տեղաշարժը: Այս պահի դրությամբ, հարյուրավոր քաղաքացիներ Հայաստանում սպասում են Արցախ վերադարձին, շտապ և պլանային առողջական հիմքերով 333 անձ հերթագրված է Կարմիր խաչի միջոցով Հայաստան տեղափոխվելու համար՝ չհաշված հումանիտար, աշխատանքային և այլ նպատակներով երկկողմանի տեղաշարժի անհրաժեշտությունը հազարավոր անձանց մոտ:
Ադրբեջանական կողմը շարունակում է նվաստացուցիչ պայմաններ ստեղծել Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ապօրինի անցակետում՝ ի լրումն Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ անօրինական հսկողության ու խոչընդոտների: Մասնավորապես, անձանց կամքին հակառակ՝ ադրբեջանցիները և իրենց հրավիրած լրագրողները հերթական անգամ նկարահանել են նրանց դեմքերը և օգտագործել քարոզչական նպատակներով: Բացի դրանից, ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները անցնեն Հակարիի կամուրջը՝ ստիպելով ուղևորներին իրենց բեռներով հանդերձ ոտքով անցնել կամուրջը, որից հետո Գորիսից ընդառաջ եկած մեքենաներով շարունակել են ճանապարհը (ապացույցը՝ կից տեսանյութով):
Հունիսի 15-ից առ այսօր Ադրբեջանը շարունակում է արգելել Հայաստանից Արցախ բոլոր հումանիտար բեռների տեղաշարժը, ինչի հետևանքով օրեցօր խորանում է հումանիտար աղետն Արցախում: Իսկ ՀՀ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնքում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ հուլիսի 26-ից շարունակում է կասեցված մնալ Արցախի համար ՀՀ կառավարության կողմից ուղարկված շուրջ 400 տոննա հումանիտար աջակցությունը:
Ադրբեջանական ապօրինի անցակետով քաղաքացիների անցումը որևէ կերպ չի փոխում Արցախի Հանրապետության կառավարության դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքում գործող այդ անցակետի և ադրբեջանական մնացած խոչընդոտների վերաբերյալ: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը շարունակում է պնդել, որ պետք է ամբողջությամբ վերականգնվի անձանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ առանց ադրբեջանական որևէ միջամտության՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի հրամանների:

Российские миротворцы перевезли из Арцаха в Армению более 40 граждан России и Республики Арцах
Сегодня российские миротворцы перевезли из Арцаха в Армению 41 гражданина России и Арцаха, что является первым таким случаем с 14 июня. Об этом сообщает Центр обеспечения сотрудничества с миротворческим контингентом РФ правительства Республики Арцах.
«Граждане Российской Федерации давно ждали перевозки, а перевезенные граждане Арцаха – это студенты, поступившие в вузы Республики Армения и зарубежья. Согласно достигнутой с миротворцами предварительной договоренности, перевозка студентов и граждан России продолжится в ближайшие дни.
Тем не менее, азербайджанская сторона продолжает препятствовать двустороннему передвижению многочисленных людей. На данный момент сотни граждан в Армении ожидают возвращения в Арцах, 333 человека ожидают транспортировки в Армению через Красный Крест по экстренным и плановым медицинским показаниям, не считая необходимости двустороннего перемещения тысяч людей в гуманитарных, рабочих и других целей.
Азербайджанская сторона продолжает создавать унизительные условия на незаконно установленном у моста Хакари КПП, в дополнение к незаконному контролю и препятствиям для граждан Арцаха. В частности, против воли лиц азербайджанцы и приглашенные ими журналисты в очередной раз засняли их лица и использовали съемку в пропагандистских целях. Кроме того, азербайджанская сторона не пропустила транспортные средства российских миротворческих сил через мост Хакари, вынудив пассажиров перейти мост с багажом пешком, после чего они продолжили путь на прибывших им навстречу из Гориса транспортных средствах (доказательство в прикрепленном видео).
С 15 июня по сей день Азербайджан продолжает запрещать перемещение всех гуманитарных грузов из Армении в Арцах, в результате чего гуманитарная катастрофа в Арцахе с каждым днем усугубляется. А в общине Корнидзор Сюникской области РА, у въезда в Лачинский коридор, с 26 июля остается заблокированной направленные правительством Армении в Арцах около 400 тонн гуманитарной помощи.
Прохождение граждан через незаконный азербайджанский блокпост никоим образом не меняет позиции правительства Республики Арцах в отношении этого действующего в Лачинском коридоре блокпоста и остальных азербайджанских препон. Правительство Республики Арцах продолжает настаивать на полном восстановлении бесперебойного и двустороннего передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору – без какого-либо вмешательства Азербайджана, в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и решениями Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года», - говорится в сообщении.