Ադրբեջանը ապատեղեկատվություն է տարածել, իբր ՊԲ-ն ճնշել է Ֆիզուլի-Բաքու երթուղով թռիչք  կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը
21/08/2023 13:26
Ադրբեջանը ապատեղեկատվություն է տարածել, իբր ՊԲ-ն ճնշել է Ֆիզուլի-Բաքու երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը
Ադրբեջանի ՊՆ-ն օգոստոսի 21-ին տարածել է հերթական ստահոդ  հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբրև ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները օգոստոսի 21-ին ժամը 10։15֊ից ժամը 10։23֊ն  ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են  Ֆիզուլի֊Բաքու երթուղով թռիչք  կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը։ Այդ մասին հայտնում են Արցախի ՊԲ-ից։
«Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ առնչություն  չունեցող հայտարարությունը չի կարող դիմանալ մասնագիտական փորձաքննության։ Ինչպես արդեն նշել ենք նախկինում, հիշյալ երթուղով թռիչք իրականացնող օդանավը չի հատում ԱՀ օդային սահմանները։ Նման կեղծ հայտարարությունների պարբերական  տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրություն շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի  շրջափակման հետևանքով օրավուր խորացող հումանիտար աղետից։
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում  և դրանից հետո  հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը,  խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը», - նշված է հաղորդագրությունում։

Минобороны Азербайджана 21 августа распространило очередное вымышленное сообщение о том, что якобы соответствующие подразделения Армии обороны 21 августа, в период с 10:15 по 10:23, подавили системы GPS-позиционирования гражданского самолета, выполнявшего рейс по маршруту Физули-Баку. Об этом сообщает министерство обороны Арцаха.
«Не имеющее ничего общего с действительностью заявление МО Азербайджана не может выдержать профессиональной экспертизы. Как уже отмечалось, совершающий полет по упомянутому маршруту самолёт не пересекает воздушные границы Арцаха. Периодически распространяя подобные лживые заявления, Азербайджан преследует цель отвлечь внимание международного сообщества от усугубляющейся с каждым днем гуманитарной катастрофы вследствие незаконной блокады Лачинского коридора.
Следует вновь напомнить, что в ходе военных действий 2020 года и после этого именно азербайджанская сторона последовательно держала под прицелом гражданские инфраструктуры Республики Арцах – заблокировав Лачинский коридор, перекрыв поставки газа и электроэнергии и ограничивая доступ к интернету и мобильной связи», - говорится в сообщении.