Ակնկալում եմ, որ դատարանը կպարտադրի իշխանություններին հիմնավորել իմ՝ Հայաստան մուտք գործելու արգելքը․ Մուրադ Փափազյան
21/08/2023 12:39
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահ Մուրադ Փափազյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Հուսով եմ` այսօր՝ օգոստոսի 21-ին, ժամը 15.00-ին (Հայաստանի ժամանակով) մեկնարկելիք նիստում Վարչական դատարանը Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունից հստակ պատասխան կպահանջի, թե ինչու են ինձ արգելել մուտք գործել Հայաստան։
Տարբեր պաշտոնական վարկածները մեկ տարուց ավելի հակասում են միմյանց։ Ի վերջո, պատճառաբանվեց «պետական գաղտնիքը»։ Այժմ ժամանակն է բացահայտելու իրական դրդապատճառները, որոնք դրդել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ գնալ այս քայլին։ Ես միակը չեմ, քանի որ Հայաստան վերադառնալու իմ արգելքից մի քանի օր անց նույն ճակատագրին արժանացան Սյունե եւ Մասիս Աբրահամյանները, մի քանի ամիս անց՝ Նժդեհ Գարակավորյանը, Ասլան Ասլանյանը եւ Արենի Մարկոսյանը։ Բոլորն էլ Դաշնակցության անդամներ են։
Հասկանալի է՝ խախտվել են իրավունքի և ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքները։ Ազատությունների և ժողովրդավարության դրոշները ծածանելով իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանը ամեն քայլափոխի ոտնահարում է դրանք։
Հայաստանի, Արցախի և Հայ դատի պաշտպանությանը ծառայելու իմ 40 տարվա հանձնառությունը հիմնված է խոր համոզմունքների վրա։ Եւ անկախ ամեն ինչից ես շարունակելու իմ պայքարը Հայաստանի և Արցախի համար՝ բոլոր հնարավոր հարթակներում։ Հանուն Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի անվտանգության եւ անկախության է, որ մենք պետք է շարունակենք պայքարը։ Կառավարություններն անցնում են, ժողովուրդը մնում է։ Հայաստանը Նիկոլ Փաշինյանի մասնավոր սեփականությունը չէ։ Օրենքի գերակայությունն ունի իր կանոնները, և Նիկոլ Փաշինյանը խախտել է դրանք։
Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանի արդարադատությունը կպարտադրի իշխանություններին՝ հրապարակել իմ մուտքի արգելքի պատճառները։
Դատական նիստը, որը տեղի կունենա այսօր՝ օգոստոսի 21-ին, ժամը 15:00-ին, էական նշանակություն կունենա Հայաստանի ժողովրդավարական մակարդակը որոշելու համար։ Իմ վճռականությունն անսասան է։ Եթե Հայաստանի արդարադատությունը ցույց տա այս խնդիրը լուծելու իր անկարողությունը, ես Հայաստանի կառավարության դեմ պատրաստվում եմ դատական հայց ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում»։

Надеюсь, что суд принудит власти обосновать мой запрет на въезд в Армению – Мурад Папазян
Член Бюро АРФ «Дашнакцутюн», сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF) Мурад Папазян выступил с заявлением, в котором говорится:
«Надеюсь, что сегодня, 21 августа в 15:00 (по ереванскому времени), Административный суд потребует от Службы национальной безопасности Армении четкого ответа, почему мне запретили въезд в Армению.
Различные официальные версии уже больше года противоречат друг другу. В конце концов, было аргументировано «государственной тайной». Сейчас пришло время раскрыть истинные мотивы, которые побудили премьер-министра Никола Пашиняна пойти на этот шаг. Я – не единственный, поскольку через несколько дней после запрета на мое возвращение в Армению той же участи удостоились Сюне и Масис Абрамяны, Нжде Гаракаворян, Аслан Асланян и Арени Маркосян. Все они – члены АРФ «Дашнакцутюн».
Понятно, что нарушены фундаментальные принципы демократии и права. Никол Пашинян, пришедший к власти развевая флаги свобод и демократии, на каждом шагу попирает их.
Моя обязательство служить защите Армении, Арцаха и Ай дата на протяжении 40 лет основано на глубокой убежденности. И независимо от всего, я продолжу свою борьбу за Армению и Арцах на всех возможных площадках. Мы должны продолжать борьбу именно во имя независимости и безопасности Армении и Арцаха. Правительства преходящи, а народ – вечен. Армения – не частная собственность Никола Пашиняна. Верховенство закона имеет свои правила и Никол Пашинян нарушил их.
Мы ожидаем, что система правосудия Армении принудит власти обнародовать причины запрета на мой въезд.
Судебное заседание, которое состоится сегодня, 21 августа, в 15:00, будет иметь существенное значение для определения уровня демократии в Армении. Если судебная система Армении покажет свою неспособность решить эту проблему, я подам иск против правительства Армении в Европейский суд по правам человека».