Ադրբեջանը Հայաստանի հետ կապված խորացրել է թշնամանքի նոր ուղղություն՝ հատկապես 2022 թ-ից սկսած
Տարվում է ատելության վրա հիմնված ֆաշիստական կազմակերպված պետական քաղաքականություն՝ Հայաստանի ամբողջ տարածքն ադրբեջանական ներկայացնելու համար: Այս մասին հայտնում է «Թաթոյան» հիմնադրամը։
«Այդ նպատակով պետական ուղղորդմամբ ստեղծվել է «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ հայեցակարգը, որի շրջանակներում ակտիվ աշխատանքներ են տարվում թե´ ներքին, թե´ արտաքին լսարանի համար:
Այս նպատակին ծառայեցված են ադրբեջանական գրեթե բոլոր լրատվամիջոցները՝ սեփական կայքէջերում բացելով առանձին սյունակ «Արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով։
Լրատվամիջոցներից շատերն ակտիվորեն տարածում են այս քարոզչական թեզին նվիրված վերլուծություններ, հարցազրույցներ ու ֆիլմեր, իսկ Baku TV պետական գործակալությունը սկսել է նոր վիդեոշարք՝ «Արևմտյան Ադրբեջանի խրոնիկա» և ամենօրյա տեսանյութերով ու վերլուծություններով ակտիվ է պահում թեման հատկապես ներքին լսարանի համար։
Այս թեմայի շրջանակներում տարածվող նյութերը համեմված են Հայաստանին և հայ ժողովրդին ուղղված մեղադրանքներով, հակագիտական փաստարկներով և ակնհայտ սպառնալիքներով: Ֆիլմերում ներգրավվում են բնակիչներ Ադրբեջանի տարբեր բնակավայրերից:
Ընտրված նման մեթոդաբանությամբ այդ երկրի իշխանությունն ավելի է բորբոքում ադրբեջանական հասարակությունում թշնամանքը հայերի նկատմամբ:
Այս պահին մենք իրականացնում ենք ապացույցների ամրագրում` լրացուցիչ հիմնավորելու համար ադբեջանական կառավարության իրական թշնամական մտադրությունները և խաղաղասիրության կեղծիքները»:

Азербайджан углубил новое направление вражды против Армении – фонд «Татоян»
Проводится фашистская организованная государственная политика, основанная на ненависти, чтобы представить всю территорию Армении как азербайджанскую. Об этом заявил директор фонда «Татоян», бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«С этой целью под руководством государства создана лживая концепция «Западный Азербайджан», в рамках которой ведутся активные работы и для внутренней, и для внешней аудитории.
Этой цели служат почти все азербайджанские средства массовой информации – открывая на своих сайтах отдельную рубрику под названием «Западный Азербайджан».
В настоящее время мы собираем доказательства для дополнительного обоснования
Многие из СМИ активно распространяют аналитические материалы, интервью и фильмы, посвященные этому пропагандистскому тезису, а государственное агентство «Baku TV» запустило новый цикл «Хроника Западного Азербайджана» и поддерживает эту тему ежедневными видеоматериалами и аналитикой специально для внутренней аудитории.
Распространяемые в рамках этой темы материалы приправлены обвинениями, антинаучными аргументами и явными угрозами в адрес Армении и армянского народа. В фильмах задействованы жители различных населённых пунктов Азербайджана.
Такой методологией власти этой страны еще больше разжигают ненависть к армянам в азербайджанском обществе.
В настоящее время мы собираем доказательства для дополнительного обоснования реальных враждебных намерений и фальшивого миролюбия азербайджанского правительства».