Նիկոլն իր տեսակով ու էությամբ տեղով դժբախտություն է, ով իր այցերով միայն կեղծիք և ողբերգություն է սփռում․ Աբրահամյան
21/08/2023 09:46
Փաշինյանի երկօրյա այցը Սյունիք նպատակ ուներ կոտրելու այն կարծրատիպերն ու ներքին վախերը, որն ուներ Նիկոլը, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ուժային ողջ համակարգն իր առաջին դեմքերով, մի քանի օր շարունակ, փաշինյանական այցն էր նախապատրաստում ու ապահովում, որպեսզի Փաշինյանի կողքին հայտնվեին, հարցեր տային ու նույնիսկ ժպտային մարդիկ, ովքեր մինչ այդ ընտրվել էին ու անհարմար վիճակ չէին ստեղծի վերջինիս համար:
Սակայն, փողոցների վերանորոգումներն ու բակային խաղահրապարակների ժապավեններ կտրելը որևէ ձևով երկրորդ պլան չէր կարող մղել անվտանգության հետ կապված խնդիրները` Կապանի օդանավակայանի ուղղությամբ կրակոցները վառ օրինակ: Ինչքան էլ իշխանական քարոզչությունը փորձում է իրականությունը «ուրախ-զվարթ Սյունիք» հայեցակարգի մեջ ներկայացնել, միևնույն է` դրանից Սյունիքի անվտանգության խնդիրները չեն լուծվի:
Ի դեպ, եթե նույնիսկ խնդիրը դիտարկենք ասֆալտ-ճանապարհ քարոզչական պրիզմայով, ապա իշխանությունը դա ևս չի կատարել: Գորիս-Շուռնուխ-Կապան ճանապարհը հանձնելուց հետո խոստացված նոր՝ «այլընտրանքային» Տաթև-Աղվանի-Կապան ճանապարհն ամեն տարի վերանորոգում-հիմնանորոգումից հետո իր գործառույթն ամբողջովին չի կատարում, Տաթևի ճանապարհի այլընտրանքային ճանապարհը Սիսիանից ոչ մի կերպ չեն կարողանում ավարտել` անընդհատ առաջ եկող նոր խնդիրներով, որոնք անընդհատ կրկնվելու են նույնիսկ դրա պաշտոնական բացումից հետո, իսկ Կապանի օդանավակայանի ու դրա փիառ փուչիկի մասին շատ խոսվեց:
Ադրբեջանական դիրքերից 100 մետր հեռավորության վրա գտնվող օդանավակայանը չի կարող անվտանգության երաշխիք լինել ուղևորափոխադրումների համար: Նույնիսկ Շուռնուխում կառուցվող նոր առանձնատների խնդիրը 3 տարի է՝ մարդկանց խոստանում են, բայց դեռ աշխատանքներն ավարտված չեն:
Իսկ Տեղ-Կոռնիձոր հատվածում ադրբեջանական վերջին ներխուժումն ու ՀՀ ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան շարունակում է իր մասին անընդհատ հիշեցնել:
Չեմ կարծում, որ սյունեցիները երկրորդային են համարում իրենց համար կենսական համարվող խնդիրները և կարևորում երրորդական բնույթի հարցերի լուծումը:
Նիկոլն իր տեսակով ու էությամբ տեղով դժբախտություն է, ով իր այցերով միայն կեղծիք և ողբերգություն է սփռում», - նշել է նա:

Тигран Абрамян: Никол по своей натуре и сути – бедствие, он сеет своими визитами только ложь и трагедию
21/08/2023 11:24
Двухдневный визит Пашиняна в Сюник преследовал цель разрушить стереотипы и внутренние страхи Никола, написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Вся силовая система на уровне первых лиц в течение нескольких дней готовила и обеспечивала пашиняновский визит, чтобы рядом с Пашиняном оказались, задавали вопросы и даже улыбались люди, которые были специально отобраны и не создали бы неловкой ситуации для последнего.
Однако ремонт улиц и перерезание ленточек при открытии игровых площадок никоим образом не могли отодвинуть на второй план проблемы безопасности. Стрельба в направлении аэропорта Капана – яркий пример тому. Как бы ни пыталась властная пропаганда представить действительность в концепции «веселый и счастливый Сюник», проблемы безопасности Сюника не решатся от этого.
Кстати, если даже рассматривать проблему через пропагандистскую призму асфальт-дорога, то власти этого тоже не выполнили. После сдачи дороги Горис-Шурнух-Капан обещанная новая, «альтернативная» дорога Татев-Агвани-Капан не выполняет полностью свою функцию даже после капитального ремонта каждый год. Альтернативную дороге Татева дорогу из Сисиана никак не могут завершить – постоянно появляются новые проблемы, которые будут повторяться даже после ее официального открытия, а об аэропорте Капана и его пропагандистском пузыре много говорилось.
Находящийся в 100 метрах от азербайджанских позиций аэропорт не может быть гарантией безопасности для пассажирских перевозок. Даже проект по строительству новых домов в Шурнухе уже 3 года обещают людям, но работы еще не завершены.
А последнее азербайджанское вторжение на участок Тех-Корнидзор и оккупация суверенных территорий Армении продолжает постоянно напоминать о себе.
Не думаю, что сюникцы считают жизненно важные для них проблемы второстепенными и придают важность решению третьестепенных вопросов.
Никол по своей натуре и сути – бедствие, сеющее своими визитами только ложь и трагедию», - отметил Тигран Абрамян.