Խնդրում եմ, արցախցի երեխային մի թիրախավորեք․ Արցախից ՀՀ մեկնողների հետ պետական մարմիններն աշխատանք չեն տարել, հետևանքն ադրբեջանական տեսանյութն է․ Աբրահամյան
22/08/2023 15:17
Խնդրում եմ` արցախցի երեխային մի թիրախավորեք, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հազար ու մի պատճառ ու խնդիր կա, որ տարբեր դիտանկյուններից կարելի է մեկնաբանել, բայց հիշեք, որ այս երեխան, իր հասակակիցները ու նրանց նման շատ շատերն Արցախում հսկայական հոգեբանական ճնշման տակ են եղել: Այն դժոխային օրերը, որոնք նրանք են ունեցել, Արցախում չգտնվողներիս համար դժվար է պատկերացնել:
Վերջն այս մարդիկ տեսել են, թե ինչպես են ադրբեջանցիները նույն անցակետից իրենց հայրենակցին առևանգել, ու այդ հոգեվիճակում ու տարիքում որևէ մեկս չգիտենք, թե ոնց կվարվեինք:
Այլ բան է, որ Արցախից Հայաստան մեկնող անձանց հետ պետական մարմիններն անհրաժեշտ աշխատանք չեն տարել, իսկ հետևանքն ադրբեջանական տեսանյութն է:
Կրկնում եմ` մեկ այլ իրավիճակում, միգուցե, շատ ասելիք լիներ, բայց այս պահին այդ թեման շրջանցելու պատճառները գերակշռող են», - ավելացրել է նա:

Тигран Абрамян: Азербайджанский видеоматериал – результат того, что государственные органы не проводили необходимой работы с выезжающими из Арцаха в Армению
22/08/2023 17:19
Прошу, не превращайте арцахского ребенка в мишень для критики, написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Есть тысячи причин и проблем, чтобы комментировать с разных точек зрения, но помните, что этот ребенок, его сверстники и многие такие как они в Арцахе были под огромным психологическим давлением. Тем, кто не находится в Арцахе, сложно представить через какой ад им пришлось пройти в Арцахе.
В конце концов, эти люди видели, как азербайджанцы с этого же пропускного пункта похитили их соотечественника, и никто из нас не знает, как бы поступил в подобном психологическом состоянии или в этом возрасте.
Другое дело, что государственные органы не проводили необходимой работы с теми, кто выезжает из Арцаха в Армению, а следствием стал азербайджанский видеоматериал.
Повторяю, в какой-то другой ситуации, возможно, многое можно было бы сказать, но в данный момент преобладают причины обойти эту тему», - добавил Тигран Абрамян.