8-րդ օրն է՝ Հելեն Դադայանի աճյունը Գորիսում է․ Հելենի մորեղբոր բաց նամակը՝ Արցախի իշխանությանը
Երեւան-Գյումրի ավտոճանապարհին՝ Լանջիկ գյուղի մոտակայքում, օգոստոսի 14-ին 11 մարդու կյանք խլած ողբերգական ավտովթարի հետեւանքով արցախցի Հելեն Դադայանի մորեղբայրը՝ Մուշեղ Սաֆարյանը, բաց նամակ է հղել Արցախի իշխանությանը եւ հայ հանրությանը։
«Ես՝ Հելեն Դադայանի քեռի Մուշեղ Սաֆարյանս, կոչով դիմում եմ հայ ժողովրդին, Արցախի իշխանություններին, Արայիկ Հարութունյանին, Գուրգեն Ներսիսյանին։
Արդեն 8-րդ օրն է՝ Եվրասիա համալսարանի ուսանող, Ճարտարի բնակչուհի Հելեն Դադայանի աճյունը գտնվում է Գորիսում։ Այս օրերին բազմաթիվ ակցիաներ իրականացվեցին Երեւանում, Արցախում ու Կարմիր խաչում, որը ոչ միայն չի կարողանում  տեղափոխել աճյունը, այլ ամեն օր ստում է։ Նա դարձավ այս անմարդկային  գազանությունների մասնակից եւ կատարող՝ առանց զգալու, որ ստեղծված անմարդկային իրավիճակը լուծելու միակ միջազգային կազմակերպությունն է։
Կարմիր խաչին կոչ եմ անում եւ պահանջում, որ անհապաղ, ոչ ուշ, քան այսօր կամ վաղը, փակել եւ վտարել Արցախից թուրքական Կարմիր խաչի մասնաճյուղը։ Այդ կազմակերպությունը չի կատարել եւ չի կատարում Ժնեւյան  կոնվենցիայով  իր հիմնական  առաքելությունը, ըստ էության, Արցախի թուրքական Կարմիր խաչը հստակ  կատարում է Ադրբեջանի իշխանությունների եւ անվտանգության մարմինների  թելադրանքը։ Ակնհայտ  է, որ  թուրքական Կարմիր Խաչը ոչ միայն  ձախողված է եւ շեղվել է իր հիմնական  առաքելությունից, այլև հստակ սպառնում է Արցախի անվտանգությանը։
Հետագա արյունահեղությունից խուսափելու համար կոչս դիտեք որպես հաղորդում  հանցագործության մասին։ Կոչ եմ անում Արցախի ազգային անվտանգությանը եւ  դատախազությանը կատարել Սահմանադրությամբ եւ օրենքով  իրենց վերապահված գործառույթները, համապատասխան քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական ամենավտանգավոր դիվերսիոն խմբի գործունեությունը եւ հանցագործությունները կանխելու ուղղությամբ»,- գրված է նամակում:

Уже восьмой день тело Элен Дадаян находится в Горисе: дядя Элен обратился с открытым письмом к властям Арцаха
Дядя погибшей в результате трагического инцидента на трассе Ереван-Гюмри 14 августа Элен Дадаян из Арцаха Мушег Сафарян обратился с открытым письмом к властям Республики Арцах и армянской общественности.
«Я дядя Элен Дадаян – Мушег Сафарян, обращаюсь с призывом к армянскому народу, властям Арцаха, Араику Арутюняну, Гургену Нерсисяну.
Уже восьмой день тело студентки Евразийского университета, жительницы Чартара Элен Дадаян находится в Горисе. За эти дни было проведено множество акций в Ереване, Арцахе и перед офисом МККК, который не только не может перевезти тело, но и каждый день лжет. Он стал участником и исполнителем этих бесчеловечных зверств, не осознавая, что является единственной международной организацией, которая может разрешить создавшуюся антигуманную ситуацию.
Призываю и требую от МККК, не позднее, чем сегодня или завтра, закрыть и изгнать из Арцаха филиал турецкого Красного Креста. Эта организация не выполняла и не выполняет свою миссию согласно Женевской конвенции, по сути, турецкий Красный Крест в Арцахе четко выполняет директивы властей и органов безопасности Азербайджана. Очевидно, что турецкий Красный Крест не только потерпел фиаско и отклонился от своей основной миссии, но и явно угрожает безопасности Арцаха.
Во избежание дальнейшего кровопролития рассматривайте мой призыв как сообщение о преступлении. Призываю органы национальной безопасности и прокуратуру Арцаха выполнить возложенные на них Конституцией и законом функции, предпринять соответствующие шаги для предотвращения деятельности и преступлений самой опасной азербайджанской диверсионной группы», - отмечается в письме.
Напомним, в результате ночного ДТП на трассе Ереван-Гюмри 14 августа погибли 11 человек. Среди погибших – 21-летняя уроженка села Чартар Элен Дадаян. Родственники погибшей хотят похоронить ее на родине, однако Азербайджан не разрешает доставить тело Элен в Арцах.