Նոր խորհրդակցություններ պետք է տեղի ունենան Բրյուսելում, Երևանում և Բաքվում, հուսով ենք՝ դրանք պատմական շրջադարձի կհասնեն. Բելգիայի ԱԳՆ (Տեսանյութ)
Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Հաջա Լահբիբը Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ իր երկիրը մտահոգված է ԼՂ խնդրի շուրջ լարվածության կապակցությամբ։
«Միակ ճանապարհը այս պատմական հակամարտությունից դուրս գալու համար՝ բանակցություններն ու կոմպրոմիսներն են, եթե նույնիսկ դա դժվար է։ 2023 թվականին, մասնավորապես Շառլ Միշելի կազմակերպած հանդիպումների շրջանակներում պայմանավորվածությունները դրական առաջընթաց են: Երկու երկրների ղեկավարները հաստատել են երկրների տարածքային ամբողջականությունները և ես ողջունում եմ ձեր վարչապետի համարձակ հայտարարությունները, որոնք խաղաղության ուղին են բռնել», - նշեց նա։
Լահբիբի խոսքով, Բրյուսելում կայացած վերջին բանակցությունները ցույց տվեցին, որ խաղաղության համաձայնագիրը մոտ է և երկրների ղեկավարների պարտականությունն է ամեն ինչ անել հայ և ադրբեջանցի բնակիչներին թույլ տալու խաղաղության մեջ ապրել:
«Նոր խորհրդակցություններ պետք է տեղի ունենան Բրյուսելում, ինչպես նաև Երևանում և Բաքվում: Մենք հուսով ենք, որ դրանք պատմական շրջադարձի կհասնեն», - ասաց նա։
Լահբիբը նաև ընդգծեց, որ Ադրբեջանի պարտավորությունն ապահովել ԼՂ բնակչության անվտանգությունը և Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը:
«Բելգիան և ԵՄ-ն կշարունակեն իրենց դիվանագիտական շփումներում պնդել և գործել այս ուղղությամբ: Ինչպես գիտեք 2024 թվականի հունվարի 1-ից Բելգիան ԵՄ նախագահությունը կստանձնի, Հայաստանը եվրոպացիների համար կարևոր գործընկեր է և համաշխարհային անկայուն իրավիճակում մենք ցանկանում ենք ամրապնդել մեր գործընկերությունը», - նշեց նա:

Новые консультации должны состояться в Брюсселе, в Ереване и Баку – глава МИД Бельгии
Бельгия обеспокоена эскалацией напряженности вокруг Нагорного Карабаха, заявила сегодня министр иностранных дел Бельгии Аджа Лябиб на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном в Ереване.
«Единственный путь решения этой исторической – переговоры и компромиссы, как трудно бы ни было их достижение. Достигнутые в 2023 году договоренности, в частности в рамках организованных Шарлем Мишелем встреч, являются положительным прогрессом. Главы двух стран подтвердили территориальную целостность стран, и я приветствую смелые заявления вашего премьер-министра на пути установления мира», - отметила она.
По словам главы МИД Бельгии, последние переговоры в Брюсселе показали, что мирное соглашение близко и главы двух стран обязаны сделать все, чтобы армянский и азербайджанский народы жили в мире.
«Новые консультации должны состояться в Брюсселе, а также в Ереване и Баку. Надеюсь, что они приведут к историческому повороту», - сказала она.
Аджа Лябиб подчеркнула, что Азербайджан обязан обеспечить безопасность населения Нагорного Карабаха и свободное передвижение по Лачинскому коридору.
«Вы можете надеяться на этом пути на Бельгию и Евросоюз. Как вы знаете, с 1 января 2024 года председательство в ЕС перейдет к Бельгии. Армения важный партнер для европейцев и в условиях глобальной нестабильности мы хотим укрепить наше партнерство», - отметила она.