Անընդունելի են կեղծ համախմբման կոչերի քողի տակ  հանդես եկող որոշ դեմքերի՝ մեր պետականության հիմքերի կազմաքանդմանն ուղղված քայլերը․ Արցախի ԱԺ նախագահ
22/08/2023 16:23
Անընդունելի են կեղծ համախմբման կոչերի քողի տակ հանդես եկող որոշ դեմքերի՝ մեր պետականության հիմքերի կազմաքանդմանն ուղղված քայլերը․ Արցախի ԱԺ նախագահ
Անընդունելի են վերջին օրերին հանրային հարթակներում կեղծ համախմբման կոչերի քողի տակ  հանդես եկող որոշ դեմքերի՝ մեր պետականության հիմքերի կազմաքանդմանն ուղղված քայլերը: Այդ մասին նշված է Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի հայտարարությունում։
«Լինելով Արցախի Հանրապետության  քաղաքացի և  Ազգային ժողովի նախագահ՝ միշտ պայքարել եմ Արցախի Հանրապետության Նախագահի,  Ազգային ժողովի և ուժային կառույցների՝ որպես  պետականության հիմք ներկայացնող ինստիտուտների կայացման ու հզորացման համար:
Անընդունելի են վերջին օրերին հանրային հարթակներում կեղծ համախմբման կոչերի քողի տակ  հանդես եկող որոշ դեմքերի՝ մեր պետականության հիմքերի կազմաքանդմանն ուղղված քայլերը:
Ես Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը ստանձնել եմ քաղաքական  ուժերի համախոհության արդյունքում: Համոզված եմ, որ այդ համախմբումը միս ու արյուն է տալու  պետականության պահպանման վեհ գաղափարին, որի լեգիտիմ ներկայացուցիչներն են Նախագահի և Ազգային ժողովի ինստիտուտները:
Բոլոր այն քայլերը, որոնք միտված են  սեպ խրելու և ընդհանրապես  պետական կառույցների տարանջատմանն ու հակադրությանը, բացառապես  թշնամանք են ստեղծում  երկրի ներսում և ջուր լցնում թշնամու ջրաղացին:
Վստահ եմ՝ այս ծանր օրերին ուժային և իրավապահպան կառույցների ներկայացուցիչները գիտակցում են պետականության պահպանման գինն ու կարևորությունը ու նրանց վստահված մեր անվտանգությունն ու ներքին անդորրի պահպանումը:
Որպես երկրի քաղաքական ղեկավարությունը ստանձնած երկրորդ դեմք՝ ինչպես ժամանակին մարտի դաշտում անմասն չեմ մնացել պետականության ստեղծման գործընթացին, հավատարիմ և հաստատակամ մնալով մեր նահատակների որդեգրած նպատակներին, գիտակցելով ներքին համերաշխության կարևորությունը, պատրաստ եմ իմ բոլոր ուժերը ներդնել՝ համատեղ որոշումներ կայացնելու և այս իրավիճակից մեր հանրապետությունը նվազագույն վնասներով դուրս բերելու ուղղությամբ:
Որպես օրենսդիր մարմնի ղեկավար, համոզված եմ, որ ԱՀ  Ազգային ժողովը կստեղծի բոլոր պայմանները՝ դառնալու ոչ միայն քաղաքական քննարկումների,  այլև  հանրության խնդիրները ներկայացնող և լուծումներ առաջադրող հարթակ:
Վստահեցնում եմ ձեզ, որ Ազգային ժողովը  պատրաստ է հյուրընկալել  հանրության կառուցողական միտում ունեցող տարբեր շերտերի և պատրաստակամ է լսելու բոլորի կարծիքը և այն ներկայացնելու  թե´ ԱՀ նախագահին, թե´ պատկան մարմիններին:
Համոզված եղեք, որ այս ծանր կացությունից դուրս կգանք մեր հաստատակամ, արդար, անմնացորդ նվիրվածության ու համերաշխության շնորհիվ:

Неприемлемы шаги, направленные на разрушение основ нашей государственности – спикер парламента Арцаха
22/08/2023 20:15
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Давид Ишханян выступил с посланием, в котором говорится:
«Будучи гражданином Республики Арцах и председателем Национального собрания, я всегда боролся за становление и укрепление института президента, Национального собрания и силовых структур Республики Арцах как институтов, составляющих основу государственности.
Неприемлемы скрытые под видом ложных призывов к сплочению шаги, направленные на разрушение основ нашей государственности, предпринятые в последние дни некоторыми лицами на общественных платформах.
Я занял пост председателя парламента в результате консенсуса политических сил. Убежден, что эта консолидация воплотит в жизнь высокую идею сохранения государственности, легитимными представителями которой являются институты президента и Национального собрания.
Действия, преследующие цель вбить клин между государственными структурами, а также разделить и разобщить их, направлены исключительно на разжигание вражды внутри страны и льют воду на мельницу врага.
Уверен, что в эти тяжелые времена представители силовых и правоохранительных структур осознают цену и важность сохранения государственности, а также возложенную на них миссию по сохранению безопасности и внутреннего покоя.
Как второе лицо, принявшее политическое руководство страной, а также, как человек не оставшийся в свое время в стороне от процесса формирования государственности на поле боя, оставаясь верным целям наших павших воинов, осознавая важность внутренней солидарности, я готов приложить все усилия для принятия совместных решений и преодоления этой тяжелой ситуации с минимальными потерями для нашей республики.
Как глава законодательного органа, я уверен, что Национальное собрание Республики Арцах создаст все условия, чтобы стать площадкой не только для политических дискуссий, но и для обсуждения общественных проблем и возможных решений.
Заверяю вас, что Национальное собрание готово принять представителей различных слоев общества, имеющих конструктивную направленность, а также выслушать мнение каждого и передать его как президенту, так и соответствующим органам Республики Арцах.
Будьте уверены, что мы выйдем из этого тяжелого положения благодаря нашей непоколебимой, справедливой, беспредельной преданности и солидарности.