Վերջին 5 տարիներին հայկական սփյուռքը քայքայվել է, բոլորը բոլորին արժեզրկում են, կապն էլ խզվել է. Արա Աբրահամյան (Տեսանյութ)
23/08/2023 11:28
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ վերջին 5 տարիներին հայկական սփյուռքը քայքայվել է:
«Բոլորը բաժանված են: Ռուսաստանում ազգային մոտ 400 կազմակերպություն է բացվել, սակայն դրանք շատ արագ փակվում են: Ցավոք, ՌԴ-ում չբացվեց մի կազմակերպություն, որը գոնե կես տոկոսով կայանար: Բացում են կազմակերպություն, զգում են, որ պետք է աշխատեն, բայց իրենք այդ փորձը չունեն: Հետո տեսնում են, որ ոչ մի բան չի ստացվում, սկսում են հայտարարել, որ հայերի միությունն է խանգարում: Բոլորը բոլորին արժեզրկում են: Կապը խզվել է:  Եթե վերցնենք Փաշինյանի հայտարարությունները, որ մեր սփյուռքը միասնական է․․․, բայց ես կարող եմ թվել իր ասածից 30 կետ, որը չի կատարվել»,- հայտարարեց նա:
Նրա խոսքով՝ մինչև հեղափոխությունը Ռուսաստանի հայերի միությունը ՀՀ-ում տասնյակ միջոցառումներ է անցկացրել պետության հետ համատեղ. «Աշխատում էինք ԱԳՆ-ի, Սփյուռքի նախարարության հետ: Դա բավարար չէր, բայց գոնե առաջ էինք գնում: Ինչ-որ մի կապ, հույս կար, որ ամեն ինչ լավ է լինելու: Ես ուրախ կլինեմ, որ ՌԴ-ի 3մլն հայերը միանան ու մի կազմակերպություն ստեղծեն, ես ամենաերջանիկ մարդը կլինեմ: Բա ո՞ւր են, թող անեն: Այսօր չկա Սփյուռք-Հայաստան հարաբերություն, միջոցառումներ, չկա մոտեցում, քաղաքականություն»:

За последние 5 лет армянская диаспора распалась: все дискредитируют всех – Ара Абрамян
Председатель Союза армян России Ара Абрамян заявил сегодня на пресс-конференции, что за последние 5 лет армянская диаспора распалась.
«Все разделены. В России открылось около 400 национальных организаций, однако они очень быстро закрываются. К сожалению, в РФ не открылось ни одной организации, которая состоялось бы хоть на полпроцента. Открывают организацию, понимают, что должны работать, но у них нет такого опыта. Потом видят, что ничего не получается, начинают говорить, что им мешает Союз армян. Все выступают против всех, дискредитируют всех. Связь нарушена. Если взять заявления Пашиняна, то наша диаспора – едина…, но могу перечислить из сказанного им 30 пунктов, которые не выполнены», - заявил он.
По словам Ара Абрамяна, до революции Союз армян России проводил в Армении десятки мероприятий вместе с государством. «Работали с МИД, с министерством Диаспоры. Это не было достаточно, но хотя бы двигались вперед. Была какая-то связь, надежда, что все будет хорошо. Я буду рад, если 3 млн. армян в России объединятся и создадут организацию. Я буду самым счастливым человеком. А где они? Пусть сделают? Сегодня нет отношений Армения – Диаспора, мероприятий, нет подхода и политики», - сказал Ара Абрамян.