Վիտալի Բալասանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել գրավը, վճռաբեկ բողոք է ներկայացվել
Արցախի հերոս, գեներալ Վիտալի Բալասանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել գրավը՝ 10 մլն դրամի չափով։ Արցախի Վերաքննիչ դատարանը բավարարել է դատախազության բողոքը՝ բեկանելով Բալասանյանի կալանավորման միջնորդությունը մերժելու մասին Արցախի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և Բալասանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել գրավը, «Փաստինֆո»-ին ասել է Վիտալի Բալասանյանի փաստաբան Ռաֆայել Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք են ներկայացրել Գերագույն դատարան, սակայն առ այս պահը տեղեկություն չկա՝ բողոքը վարույթ ընդունելու կամ վարույթի ընդունումը մերժելու մասին։
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝ այս ընթացքում Վիտալի Բալասանյանի մասնակցությամբ որևէ գործողություն չի իրականացվել, ավելին՝ տեղեկություն չունեն նաև նախաքննության ընթացքի մասին։
Ինչ վերաբերում է Բալասանյանի ազգականներին, որոնք ձերբակալվել էին, ապա նրանք այժմ գտնվում են ազատության մեջ, նրանց նկատմամբ հետապնդում չի իրականացվում։
Հիշեցնենք, որ Արցախում տիրող լարված իրավիճակի պայմաններում հուլիսի 13-ին ԱԱԾ-ն իր իսկ տանից ձերբակալել էր Վիտալի Բալասանյանին, նրա որդուն, եղբորը, քեռորդուն։

В отношении Виталия Баласаняна в качестве меры пресечения применен залог
В отношении Героя Арцаха, генерала Виталия Баласаняна в качестве меры пресечения применен залог в размере 10 млн. драмов. Апелляционный суд Арцаха удовлетворил жалобу прокуратуры, отменив решение суда первой инстанции общей юрисдикции об отклонении ходатайства об аресте Баласаняна и избрав в качестве меры пресечения в отношении Баласаняна залог, заявил в беседе с «ФактИнфо» адвокат Виталия Баласаняна Рафаел Мартиросян, добавив, что против решения Апелляционного суда представлена кассационная жалоба в Верховный суд, однако до сих пор нет информации принята жалоба в производство или нет.
Адвокат сообщил, что за этот период никаких действий  с участием Виталия Баласаняна не проведено, более того, у них нет информации также о ходе предварительного следствия.
Что касается родственников Баласаняна, которые были задержаны, то они сейчас находятся на свободе, уголовное преследование в их отношении не осуществляется.
Напомним, в условиях напряженной ситуации в Арцахе 13 июля Служба национальной безопасности задержала Виталия Баласаняна, его сына, родного и двоюродного братьев.