Միշուստին. Ռուսաստանը կաջակցի Հայաստանում ռուսաց լեզվի ուսուցման որակի բարձրացմանը, կմատակարարվի 50 հազար դասագիրք
24/08/2023 16:54
Ռուսաստանը կշարունակի աջակցել Հայաստանին ռուսաց լեզվի ուսուցման որակի բարելավման գործում, Ծաղկաձորում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասաց ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
Նա նշեց, որ ավելի քան 5000 հայ ուսանող սովորում է Ռուսաստանի բուհերում։
«Այստեղ մենք կշարունակենք աջակցել Հայաստանում ռուսաց լեզվի ուսուցման որակի բարձրացմանը»,- ասել է Միշուստինը։
Նա հիշեց, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Փաշինյանի հանդիպմանը մանրամասն քննարկվել են այս բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ նոր դպրոցների կառուցման հարցը։
«Ուրախ ենք նաև, որ Հայաստանից ռուսաց լեզվի ուսուցիչները պարբերաբար վերապատրաստվում են Ռուսաստանում, և մինչև տարեվերջ մենք կմատակարարենք նաև մոտ 50000 դասագիրք։ Մենք հենց այս մասին խոսեցինք ձեզ հետ, դուք այդ մասին խոսել եք նախագահի հետ՝ հանրապետության բոլոր դպրոցների համար», - ասել է Միշուստինը։

Мишустин: Россия окажет содействие в повышении качества преподавания русского языка в Армении, будет поставлено 50 тыс. учебников
24/08/2023 16:55
Россия продолжит оказывать содействие Армении в повышении качества преподавания русского языка в республике, заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Цахкадзоре.
Он отметил, что более 5 тысяч армянских студентов учатся в институтах и университетах России.
«Здесь мы продолжим оказывать содействие в повышении качества преподавания русского языка в Армении», - сказал Мишустин.
Он напомнил, что на встрече Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным подробно обсуждались все эти вопросы, в том числе и строительство новых школ.
«Мы также рады тому, что регулярно в России проходят стажировку преподаватели русского языка из Армении, до конца года мы также поставим около 50 тыс. учебников. Мы об этом как раз с вами говорили, вы с президентом об этом говорили - для всех школ в республике», - сказал Мишустин.